Wydajemy co roku ogromne pieniądze na różnego rodzaju lekarstwa i usługi medyczne, a często zapominamy, że podstawą zdrowia jest profilaktyka. Łatwiej – i taniej jest zapobiegać chorobom niż je leczyć. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, jak dobroczynny wpływ na zdrowie i dobre samopoczucie ma sauna.

Data dodania: 2011-02-15

Wyświetleń: 1908

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Regularnie korzystając z sauny, wzmacniamy układ immunologiczny oraz oczyszczamy organizm ze złogów i szkodliwych produktów przemiany materii. Okazuje się, że z sauny korzystać mogą nie tylko ludzie zdrowi - nawet różnego rodzaju schorzenia chroniczne, nie tylko nie stanowią żadnej przeszkody, ale nawet wręcz przeciwnie - sauna może się przyczynić do poprawy zdrowia i samopoczucia.

Sauna  leczy bezsenność

Sauna działa niezwykle korzystnie na autonomiczny system nerwowy, którym nie można sterować przy pomocy naszej woli. A więc, tak naprawdę nie mamy żadnego wyboru, w saunie musimy wypocząć. Okazuje się, że skutkuje to również lepszym sen, z wydłużona fazą snu głębokiego. Sauna działa znacznie lepiej od niejednej tabletki i co bardzo ważne nie zwalcza jedynie symptomów, lecz pomaga długofalowo leczyć bezsenność . W dodatku sauna rozluźnia i regeneruje cały organizm.

Sauna i reumatyzm
Ciepło pochodzące z sauny i łaźni parowej  bardzo pomaga osobom chorym na reumatyzm  łagodzić ból. Dlaczego tak jest, właściwie trudno powiedzieć, ale cierpiący na reumatyzm powszechnie odczuwają dużą ulgę po wizycie w saunie. Należy tylko unikać ostrego stanu zapalnego, gdyż wtedy łatwo o uszkodzenie serce. Przed pójściem do sauny najlepiej jest zasięgnąć porady lekarza. Jeśli ktoś cierpi na żylaki lub inne choroby żył, należy również zachować ostrożność. Bardzo  ważne jest prawidłowe zachowanie w saunie: należy trzymać nogi wyżej, tym sposobem krew nie będzie się tam zbierać.  Albo trzeba położyć  się płasko, tak że nogi i górna część tułowia będzie znajdować się na tej samej wysokości. Po wyjściu z sauny najlepiej niezwłocznie wziąć zimny prysznic lub spłukać się zimną wodą  z węża.

Sauna i astma
Z powodu wysokiej temperatury w saunie, podgrzaniu ulega również powietrze, które wdychamy. Rozluźnia ono mięśnie oskrzeli  i ułatwia oddychanie astmatykom. Unikać sauny powinniśmy jedynie podczas ostrego ataku astmy. Poza tym podczas kąpieli w saunie wzrasta ukrwienie dróg oddechowych ponad siedem razy. W suchym powietrzu błony śluzowe muszą się chronić przed wysuszeniem.  Pozbywają się wtedy szybciej śluzu. W przypadku zapaleni oskrzeli lub chorób dróg oddechowych pobyt w saunie jest wskazany, pozbywamy się bowiem śluzu, a to przynosi ulgę. 
Uwaga: jeżeli jesteśmy chorzy na choroby zakaźne to nie wolno iść do sauny publicznej

Sauna i cukrzyca
Dla diabetyków, szczególnie z problemami  z sercem i układem krążenia, ale również ze zmianami w oczach, nie  zaleca się po wyjściu z sauny zanurzania się w  zimnej wodzie. Może to bowiem prowadzić do znacznego podwyższenia ciśnienia tętniczego. Zamiast tego należy stopniowo chłodzić ciało szlauchem  z  zimną wodą. Jeżeli zastosujemy saunę prawidłowo, to z reguły dochodzi do przyspieszenia pulsu o ok. 50%, przy jednoczesnym dwukrotnym zwiększeniu przepływu krwi. Poprzez działanie wysokiej temperatury naczynia krwionośne rozszerzają się silnie i mimo podwyższonego pulsu oraz przepływającej większej ilości krwi, ciśnienie z reguły może nawet trochę się obniżyć. Dla pacjentów z cukrzycą sauna, jeżeli nie jest prawidłowo aplikowana, niesie ze sobą również pewne ryzyko. Związane jest to szczególnie z silnym ukrwieniem skóry i wpływem na układ sercowo-naczyniowy. Jeżeli przed pójściem do sauny, pacjent wstrzyknie sobie insulinę, wskutek lepszego ukrwienia skóry może dojść do znacznie silniejszego działania insuliny na organizm. Z drugiej strony wyrzut hormonów podczas saunowania może doprowadzić do podwyższenia się poziomu cukru we krwi. Dlatego też, powinno się przed pójściem do sauny oraz możliwie również pomiędzy cyklami oraz po zakończeniu saunowania, zmierzyć poziom cukru we krwi, a ciśnienie  powinno pozostawać stabilne. Nie powinno się również przebywać w saunie samotnie. Podsumowując, wizyta w saunie osób chorych na cukrzycę jest możliwa i sensowna, kiedy przestrzega ona pewnych reguł bezpieczeństwa. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości powinno się bezwzględnie zasięgnąć porady lekarskiej.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena