Turyści obierający Izrael za cel swojej podróży, zwykle kierują się chęcią ujrzenia miejsc świętych, które znajdują się w tym państwie. Pragną odbyć podróż w sensie dosłownym, jak i metafizycznym.

Zetknąć się „oko w oko” z miejscami dawnych cudów, uzdrowień, a także podążyć ścieżką życia i śmierci Chrystusa. Poza tą, niezwykle liczną, grupą podróżników, istnieje również taka, której członkowie pragną odkryć inny Izrael – pełen rozrywek i atrakcji, które nie mają wiele wspólnego z religią. To niewielkie państwo jest w stanie zadowolić i jednych i drugich. Pragnę przedstawić niejednorodny charakter tego niezwykłego miejsca.

 Izrael leży na kontynencie azjatyckim. Graniczy, między innymi z Libanem, Jordanią, Egiptem i Syrią – stanowi więc dogodną bazę wypadową do tych państw. Ma dostęp do trzech mórz: Śródziemnego, Martwego i zaledwie 7 kilometrowy odcinek wybrzeża Morza Czerwonego. W poszczególnych regionach panuje inny klimat: śródziemnomorski, tropikalny i umiarkowany – dzięki temu każdy odwiedzający państwo, może wybrać najbardziej odpowiadające mu warunki klimatyczne.
Największym i najważniejszym miastem Izraela jest Jerozolima. Jest ona stolicą państwa, jednak nie przez wszystkich za taką uznawana. Co prawda jest ona siedzibą rządu, ale jej ostateczny status nie jest do końca ustalony. Jerozolima to światowe centrum religii: judaizmu, islamu i chrześcijaństwa. To miasto z niezwykle bogatą i długą historią, opiewane przez poetów z całego świata. Była, i wciąż jest, bohaterką wielu filmów, dokumentów, sztuk, powieści. Nazywana często „Miastem pokoju” (zgodnie z etymologią) i chyba jest to trafne określenie, bo w tym jakże niezwykłym miejscu nawet najbardziej zwaśnione nacje potrafią, choćby na moment, zapomnieć o urazach i konfliktach, stanąć ramię w ramię i oddawać cześć miejscom świętym.
Jerozolimę przenikają różne kultury. Czyni ją to miejscem niezwykle ciekawym, egzotycznym i pociągającym. Przez wieki przechodziła pod władanie Rzymian, Persów, Arabów, a nawet wysłanników europejskich krucjat. Wszystko to, siłą rzeczy, pozostawiło widoczne do dzisiaj ślady w kulturze i architekturze. Jeśli interesujecie się historią, z pewnością powinniście udać się do Muzeum Izraela. Jest to instytucja utrzymana na światowym poziomie, w której można zobaczyć wspaniałe zbiory archeologiczne, sięgające najdawniejszych czasów. Jednym z ciekawszych budynków znajdujących się na terenie Muzeum, jest Sanktuarium Zwojów. Budynek o przedziwnej konstrukcji, w którym zgromadzono dokumenty znad Morza Martwego.
Bardzo znaną i ściągającą rzesze zwiedzających instytucją, jest Yad Vashem. Największe na świecie centrum informacji o Holocauście. Instytut przyznaje tytuł „Sprawiedliwego Wśród Narodów Świata”, który jest niezwykle zaszczytnym odznaczeniem dla zasłużonych w walce z Holocaustem nie-żydowskich cywilów. W Yad Vashem można zobaczyć pomnik Ofiar Holocaustu.

Wszyscy spragnieni wydarzeń kulturalnych, mogą przyjechać do Jerozolimy np. na kwietniowe Targi Książki, Międzynarodowy Festiwal Filmowy, czy sierpniowy Festiwal Teatrów Lalek. To oczywiście zaledwie kilka, z bardzo licznych wydarzeń, które odbywają się tu przez cały rok. Ciekawym miejscem dla zwiedzających może być Biblijne ZOO, w którym zgromadzono gatunki zwierząt, wymienione w przypowieści o Arce Noego.

Najważniejsze jednak miejsca Jerozolimy, znajdują się na Wzgórzu Świątynnym. To tutaj chrześcijanie, muzułmanie i żydzi odbywają pielgrzymki do swoich miejsc świętych. Górująca nad miastem złota kopuła jest najbardziej charakterystycznym obiektem Jerozolimy. Wzgórze okalają mury z piętnastoma bramami. Kopuła na skale to centralne miejsce na wzgórzu – zgodnie z wierzeniem chrześcijan, to tutaj Abraham składał ofiarę ze swojego syna. Dla muzułmanów natomiast, jest to jeden z pięciu filarów islamu. Zgodnie z Koranem, odbyło się tu wniebowstąpienie proroka Mahometa.
Na Wzgórzu znajduje się również słynna Ściana Płaczu – jedyna zachowana do dziś pozostałość po Świątyni Jerozolimskiej. Jest to najświętsze miejsce judaizmu. Nazwa wywodzi się od arabskiego określenia el-Mabka (Miejsce Płaczu). Od wieków Żydzi przybywają w to miejsce, aby wyrazić swój żal po zburzeniu Świątyni przez Rzymian, poprzez zwrócenie się twarzą do muru i opłakiwanie zniszczonego obiektu.
Meczet Al-Aksa to kolejne niezwykle ważne miejsce Wzgórza Świątynnego. Jest trzecim najświętszym miejscem islamu. Przed ustanowieniem Mekki (Arabia Saudyjska) najważniejszym miejscem modłów, to właśnie Al-Aksa pełnił tę rolę.
Wszyscy turyści przed wstąpieniem na Wzgórze, powinni pamiętać o odpowiednim ubiorze. Musi być on skromny i zakrywać ramiona i nogi. W innym wypadku możecie nie zostać wpuszczeni do poszczególnych miejsc.
Jerozolima to 1204 synagogi, 73 meczety i 158 kościołów. Tak ogromna ilość budynków sakralnych uniemożliwia obejrzenie ich wszystkich (tym bardziej, że nie każdy udostępniony jest dla zwiedzających), jednak warto choćby wymienić najważniejsze i najpiękniejsze z nich.
Największa z synagog, Wielka Synagoga Chasydów z Bełza, może poszczycić się wpisaną do Księgi Rekordów Guinnessa szafą ołtarzową (Aron ha-kodesz). Budynek został zbudowany w pod koniec lat ‘90 XX wieku, a poświęcony w roku 2000.
Kolejna Wielka Synagoga, zbudowana w 1982r. stanowi architektoniczne nawiązanie do Świątyni Jerozolimskiej. Koszty jej budowy pochłonęły aż 18 milionów dolarów.

Bazylika Grobu Chrystusa to obiekt, który zbudowano na miejscu, gdzie znaleziono domniemany grób Chrystusa. Jest to miejsce święte dla chrześcijan, którzy pielgrzymują tu licznie przez cały rok. W Bazylice w każdą Wielką Sobotę odbywa się Cud Świętego Ognia (samoistne zaprószenie ognia na płycie Grobu). W budynku znajduje się również skała, w którą wetknięty był krzyż, na którym umarł Jezus.

Całe stare miasto Jerozolimy zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Warto przespacerować się po wąskich i hałaśliwych uliczkach Dzielnicy Muzułmańskiej, przez której środek przebiega słynna Via Dolorosa (droga krzyżowa). Z pewnością skuszą Was produkty miejskich bazarów, których arabscy właściciele z przyjemnością potargują się o najkorzystniejszą cenę.

 Kolejnym miejscem, ściągającym rzesze pielgrzymów, jest Betlejem. Biblijne miejsce narodzin Jezusa, leży w środkowej części Palestyny, około 8km od Jerozolimy. Najważniejszym obiektem jest oczywiście Bazylika Narodzenia Pańskiego ze słynną gwiazdą, jako miejscem, w którym znajdował się niegdyś żłóbek. Bazylika została zbudowana w 326r. przez Konstantyna Wielkiego. W krypcie, pod ołtarzem znajduje się Grota Narodzenia, w której umiejscowiono gwiazdę. W Grocie znajdują się dwa ołtarze – katolicki i prawosławny, a także ołtarz poświęcony Mędrcom ze Wschodu.

Innymi zabytkami są, m.in. Kościół świętej Katarzyny Aleksandryjskiej, Kościół Groty Mlecznej oraz licznej klasztory. Betlejem to bardzo urokliwe miejsce. Warto udać się do otaczających Bazylikę dzielnic żydowskich, które posiadają nazwy wskazujące na funkcje, jakie pełnili ich założyciele. I tak można przejść się po Dzielnicy Tłumaczy (od historii Włocha, który pracował jako tłumacz), Dzielnicy Nadżar (od osadników z krainy Nadżar), itp. Główną ulicą dzielnic żydowskich jest ulica Żłóbka. Wzdłuż niej ciągną się liczne sklepy, bary, kafejki i warsztaty jubilerskie. Betlejem otaczają przepiękne gaje oliwne, winnice i migdałowce.

Oczywiście Izrael skrywa w swych granicach znacznie więcej świętych miejsc, do których ściągają rzesze turystów i o których można by rozwodzić się w długich artykułach. Jednak teraz warto by zatrzymać się nad zgoła odmiennym aspektem – rekreacją i rozrywką.

Żeby odetchnąć od nadmiaru ciekawostek historycznych i zaduchu zabytkowych wnętrz, najlepiej udać się do Tel Awiwu, lub Ejlatu.

Tel Awiw, to drugie co do wielkości miasto Izraela. Stolica finansowa państwa, niezwykle prężnie się rozwijająca, która przyciąga nie tylko turystów, ale z chęcią przyjmuje nowych mieszkańców, skuszonych możliwością dostatniego życia. Tel Awiw jest stosunkowo młodym miastem, został założony w 1909r. Dzisiaj uznawany za metropolię globalną, centrum technologiczne i kosmopolityczne. Jest najbogatszym izraelskim miastem. Turyści przyjeżdżają do Tel Awiwu ze względu na jego bogatą ofertę rozrywkową: liczne plaże, centra handlowe, kina, teatry i opery. Tel Awiw, a więc „Wzgórze Wiosny”, nigdy nie zasypia. Nocą rozpoczynają się tańce do białego rana i ulice tętnią życiem.
Wspaniała, nowoczesna architektura jest przedmiotem podziwu niemalże każdego zwiedzającego. „Białe miasto” Tel Awiwu, a więc kompleks ponad 5 tysięcy białych budynków, zbudowanych w stylu Bauhaus, zostało wpisane na listę UNESCO. Warto przejść się ulicami „białego miasta”, gdyż stanowi ono niepowtarzalny przykład współczesnej architektury.
Mimo swojego, zdecydowanie nowoczesnego charakteru, miasto posiada także zabytki. Jednym z najciekawszych jest z pewnością port w Jafie. Należy do grupy najstarszych portów na świcie. Cumują w nim statki wycieczkowe i kutry rybackie. Dawne doki portowe zamieniono na kolorowe targowisko, po którym z pewnością warto się przespacerować.
Meczet Mahamoudia – to obiekt sakralny z 1812r. Nad meczetem góruje XII wieczny minaret. Ciekawostką jest, iż do budowy meczetu wykorzystano kolumny skradzione z Cezarei i Aszkelonu.

 Ejlat to izraelska stolica sportów wodnych i nurkowania. Udając się w to miejsce, możecie cieszyć się złocistymi plażami, zabawą w wodach Morza Czerwonego i wspaniałym słońcem grzejącym przez większość roku. Ejlat jest miastem najbardziej wysuniętym na południe, leży w południowej części pustyni Negew. Otaczają go masywy gór Negewu.

Kluby nocne, bary, restauracje, kawiarnie, wspaniałe hotele i ośrodki sportowe – to wszystko oferuje Wam Ejlat. Tutaj również odbywa się Międzynarodowy Festiwal Filmowy, Festiwal Jazzowy i Festiwal Muzyki Klasycznej.

Możecie zjechać 70m pod ziemię, do kopalni kamieni i Centrum Diamentowego, gdzie dowiecie się wielu ciekawostek na temat pracy przy wydobywaniu diamentów, podczas oglądania specjalnego filmu edukacyjnego. Warto również odwiedzić „Miasto Królów”, a więc biblijny park tematyczny. Park powstał w 2006r. Na jego terenie znajduje się trzypiętrowy pałac, w którym poszczególne piętro dotyczy innej tematyki, np. Podróż do przeszłości, Jaskinia Złudzeń i Mądrości, Jaskinia Biblijna i Zjeżdżalnia Króla Salomona. 27km od Ejlatu znajduje się Park Narodowy Doliny Timna. Głównymi atrakcjami parku są: przejażdżka na wielbłądzie lub jeepem. Możecie podziwiać tu fantastyczne formacje skalne w kształtach przypominających m.in. grzyby, czy filary. W rezerwacie można spotkać gepardy, hieny, gazele i pantery.

 Izrael to niewielkie państwo, jednak w swoich granicach skupia tak wiele ciekawych rzeczy i atrakcji turystycznych, że mogłoby obdarować nimi nie jedno państwo świata. Przygoda z Izraelem stanowi niezapomniane przeżycie, bo czy wędrówka po terenach, na których kumulują się święte miejsca trzech największych religii świata, może być kiedykolwiek zapomniana? Mimo swej krwawej historii, Izrael nie zamknął się na świat, otwiera swoje granice i przyjmuje z otwartymi ramionami każdego, kto zapragnie je przekroczyć.

Licencja: Creative Commons