Pielgrzymki umożliwiają wiernym pogłębienie swojej relacji z Bogiem. Podczas nich otrzymujemy sporo czasu na przemyślenia o swoim religijnym życiu oraz czynach. Nie ulega wątpliwości, że warto brać w nich udział… pojawia się jednak pytanie, gdzie warto wybrać się na pielgrzymkę w 2023 roku. W tym artykule prezentujemy kilka propozycji – sprawdźcie, co przygotowaliśmy.

Data dodania: 2023-06-26

Wyświetleń: 311

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Gdzie warto wybrać się na pielgrzymkę w 2023 roku?

Pielgrzymka do Lourdes

Lourdes to niewielka, pirenejska miejscowość położona we Francji. Miały w niej miejsce objawienia maryjne – to właśnie Matce Bożej z Lourdes zostały przypisane cudowne ozdrowienia. Wybierając się tam, możemy napełnić wodą własne naczynia bądź wziąć uzdrawiającą kąpiel. Zbudowano tam kamienne wanny, aby umożliwić pielgrzymom zanurzenie się. Dzięki takiej pielgrzymce można oddać się refleksji nad swoim życiem. Co więcej, na podróż do francuskiej miejscowości decydują się nie tylko osoby wyznające katolicką wiarę! Robią to również między innymi agnostycy, którzy chcą zgłębić duchowe życie.

Objawienia maryjne w Lourdes

Dzięki objawieniom maryjnym możliwe jest pełniejsze przeżywanie ostatecznego Objawienia Zbawiciela. Matka Boska na przestrzeni wieków kontaktowała się z wiernymi na wiele sposobów – te w pobliżu francuskiej miejscowości rozpoczęły się w 1859 roku, kiedy 14-letnia Bernadeta Soubirous ujrzała „Piękną Panią” w grocie Massabielle. Dziewczynka doznała potem osiemnastu objawień od 11 lutego do 16 lipca 1858 roku. Świadkami tych wydarzeń byli mieszkańcy Lourdes, którzy zbierali się w grocie w celu odpoczynku. Komisja w tej sprawie została powołana przez miejscowego biskupa – wydarzenia te zostały w 1863 uznane za autentyczne.

Objawienia Białej Pani w grocie wiązały się z pojawieniem się źródła wody. Co więcej, kiedy zamoczyła w nim sparaliżowaną rękę jedna z mieszkanek Lourdes, została ona uzdrowiona.

Uzdrowienia w Lourdes

Od momentu pojawienia się źródła wody w grocie uznano około siedem tysięcy przypadków uzdrowień, które następowały po obmyciu w nim. Oficjalnie uznanych przez katolicki Kościół zostało przy tym 70 z nich – ich wyjaśnienie jest niemożliwe na podstawie aktualnej medycznej wiedzy.

Pielgrzymka do Medjugorie

Mała wioska położona w południowej części Bośni i Hercegowiny to miejscowość, do której co roku przybywa około 3,5 miliona pielgrzymów – najwięcej pochodzi z Polski oraz Włoch. W miejscowości tej miało dojść do objawień maryjnych, będących wołaniem Maryi do ludzkości, żeby powrócić na drogę zgodną ze słowem Jezusa Chrystusa. Matka Boża wskazywała przy tym na wzór życia chrześcijańskiego.

O istocie wiary w życiu mogą przypominać artykuły religijne. Odkryj dzieła realizowane z należytą starannością i przywiązaniem wagi do detali: https://www.holyart.pl/artykuly-religijne.

Objawienia maryjne w Medjugorie

Pierwsze objawienie w Medjugorie miało mieć miejsce 24 czerwca 1981 roku na wzgórzu Crnica – w godzinach wieczornych Maryja ukazała się szóstce dzieci jako młoda kobieta trzymająca dziecko. Chociaż zachęcała je ona do zbliżenia się, były one zbyt przestraszone… następnego dnia grupa wróciła, a dwójka dzieci zrezygnowała i w ich miejsce przyszło dwoje innych. I wtedy ukształtowała się grupa medziugorskich wizjonerów. Doznawali oni objawień codziennie – początkowo na wzgórzu, potem w kościele w Medziugoriu. W kolejnych latach miało się to dziać podczas odmawiania różańca przez wieczorną mszą, a potem w chórze kościoła czy plebani. Kościół katolicki wciąż bada prawdziwość opisywanych objawień.

Pielgrzymka do Fatimy

Warto rozważyć pielgrzymkę do Fatimy – od 1927 roku nieustannie przybywają tam wierni z różnych części świata, żeby ujrzeć miejsce, w którym Matka Boża zdecydowała się ukazać ludziom. Wzniesiona została tam także bazylika Matki Boskiej Różańcowej. Jako ciekawostkę warto dodać, że w 1967 roku zebrało się tam ponad milion pielgrzymów, aby wziąć udział w mszy celebrowanej przez papieża Pawła VI.

Objawienia fatimskie

Objawienia fatimskie zostały uznane przez Kościół katolicki – trwały one od maja do października 1917 roku. Wtedy Matka Boża ukazała się trójce dzieci, które wypadały owce: Łucji dos. Santos, Hiacyntowi oraz Franciszkowi Marto. Maryja zachęcała do pokuty za dusze cierpiące w czyśćcu i skłaniała do modlitwy za pokój. Rozmowy z nią miały odbywać się na przestrzeni kilku miesięcy. Co istotne, dzieciom przekazano wtedy Trzy Tajemnice Fatimskie.

Pielgrzymki stanowią doskonałą okazję do oddania się refleksji nad życiem religijnym, zobaczenia miejsc objawień maryjnych oraz nawiązania relacji z innymi wiernymi. Oprócz wymienionych powyżej miejsc, warto rozważyć pielgrzymkę na Jasną Górę, do Lichenia czy Łagiewnik.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena