W obiegowej opinii krąży przekonanie, iż felgi aluminiowe ulegają szybszemu niszczeniu w warunkach zimowych i kierowcy na ten okres przechodzą na felgi stalowe. Czy słusznie?

Data dodania: 2010-11-19

Wyświetleń: 2791

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Co prawda zimowy okres nie służy ani feglom aluminiowym, ani stalowym, ale technologia produkcji obręczy ze stopów lekkich jest już na tyle zaawansowana, że obecnie produkowane, są dobrze zabezpieczone przed działaniem soli, piasku i niskich temperatur. Można je z powodzeniem użytkować przez cały rok ciesząc się z atrakcyjnego wyglądu, jaki nadają naszym samochodom.

Tymczasem nic nie zmieniło się, jeśli chodzi o powłoki lakiernicze w przypadku felg stalowych. Nadal potrafią one pokryć się rdzą już po jednym sezonie zimowym. Nie służy im także montowanie kołpaków, które rysują powierzchnię felgi podczas zakładania i dodatkowo miedzy nimi a felgami zalega na stałe błoto i inne zanieczyszczenia z dróg stwarzając idealne warunki dla procesów korozyjnych.

Cenna pielęgnacja

Choć felgi aluminiowe mniej boją się czynników mających na nie wpływ zimą, by zachowały się w jak najlepszym stanie, dobrze jest czyścić je w miarę często. Podczas codziennego użytkowania na powierzchni felg osadza się nalot z klocków i tarcz hamulcowych, drobiny asfaltu i inne zanieczyszczenia. Tymczasem dobrze wyglądająca i dobrze zachowana felga to czysta felga.

Na rynku znajdziemy bardzo duży wybór preparatów przeznaczonych do czyszczenia obręczy samochodowych. Warto jest wybierać spośród markowych produktów, by mieć pewność, że kupowany detergent ma odpowiedni skład i nie wpłynie negatywnie na powierzchnię lakierniczą naszych felg.
 

Firma Alcar wprowadziła do swojej oferty felgi hybrydowe, które stanowią swoisty kompromis pomiędzy elegancją felg aluminiowych (powłoka lakiernicza, dekielek zakrywający otwór centrujący) i trwałością felg stalowych (wytrzymałość na uderzenia, łatwe prostowanie). Jest to de facto obręcz tłoczona z blachy stalowej ale wyglądem odbiega od typowej "stalówki" przypominając bardziej właśnie alufelgi. Ten produkt pod względem ceny pasuje sie również gdzieś pomiędzy tymi dwoma tradycyjnymi wersjami kół samochodowych.

Klienci wciąż nie przekonani do urzytkowania zimą felgi aluminiowej, mogą siegnąć po wersje hybrydową, która rozwiązuje ostatecznie problem jaki rodzaj obręczy stoswać w tym cięższym okresie.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena