Biologiczna oczyszczalnia ścieków to ekologiczna alternatywa dla tradycyjnych szamb. Z pewnością jest to też rozwiązanie mniej uciążliwe, a na dłuższą metę również bardziej opłacalne.

Data dodania: 2010-11-03

Wyświetleń: 1941

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Budowa biologicznej oczyszczalni nie jest w prawdzie tania, ale niskie koszty jej eksploatacji sprawiają, że zainwestowane pieniądze łatwo zwrócą się po kilku latach użytkowania instalacji.

Proces oczyszczalnia ścieków w oczyszczalni biologicznej przebiega w szczelnie zamkniętych komorach. Ważnym elementem instalacji jest zasilany prądem elektrycznym system napowietrzania. Zanieczyszczania usuwane są tu ze ścieków dzięki mikroorganizmom żyjącym w środowisku tlenowym, dlatego niezwykle istotne jest stałe i skuteczne natlenianie zbiornika oczyszczalni przez specjalne pompy lub membrany.

Wstępnym etapem oczyszczania ścieków jest oddzielenie części stałych, które opadają na dno zbiornika oczyszczalni. Tam ulegają fermentacji. Lżejsze cząstki zbierają się na powierzchni zbiornika tworząc tzw. kożuch.

Kolejnym etapem jest doczyszczanie, które w oczyszczalniach biologicznych odbywa się w osadzie czynnym lub złożu biologicznym. Osad czynny to bakterie i pierwotniaki, które wykorzystują znajdujące się w ściekach zanieczyszczenia do własnych procesów życiowych. Złoże biologiczne to wypełniające zbiornik oczyszczalni kruszywo lub kształtki z tworzyw sztucznych. Oczyszczalnie biologiczne ze złożem biologicznym są bardziej odporne na zmianę ilości ścieków w ciągu dnia, czy nawet ich dłuższą przerwę w odprowadzaniu zanieczyszczeń do instalacji.

Ostatni etap oczyszczania zachodzi w osadniku wtórnym - tu następuje osadzenie pozostałych zanieczyszczeń czy obumarłych mikroorganizmów.

Olbrzymią zaletą oczyszczalni biologicznych jest ich duża skuteczność – oczyszczona w nich woda może być bez problemu odprowadzana do gruntu, a nawet do wód powierzchniowych.

Licencja: Creative Commons