0 głosów

Rodzinne szczęście jest najważniejszą wartością w życiu aż dla 78proc. Polaków. To właśnie ono nadaje sens naszemu życiu. Jednym z potrzebnych do szczęścia elementów jest stabilizacja finansowa. Coraz częściej dbają o nią kobiety.

Nie kariera, dobrobyt i ekstremalne wrażenia, ale właśnie rodzinne szczęście jest wyznacznikiem naszego życia na 100 proc. Nierozerwalnie powiązane jest z nim poczucie bezpieczeństwa, także finansowego, za które coraz częściej odpowiadają także kobiety. Dlatego też, w celu lepszego zarządzania finansami, warto zaplanować racjonalnie wszystkie nasze wydatki tak, byśmy jeszcze mogli zaoszczędzić. Niestety większość z nas nii eodkłada pieniędzy, ponieważ uważa, ze domowy budżet starcza jedynie na bieżącą konsumpcję. Czy nasze dochody rzeczywiście są tak niskie, że nie jesteśmy w stanie niczego odłożyć? Może warto się zastanowić czy nie mamy "dziury" w portfelu?
-Nie będzie to trudne jesli prześwietlimy dokładnie swoje wydatki. Jak to zrobić? Wystarczy przez kilka tygodni zapisywać wszystkie zakupy. Następnie dzielimy je na dwie grupy. Do pierwszej wpisujemy wszelkie dobra pierwszej potrzeby: jedzenie, czynsz, rachunki itd. Do drugiej grupy zaliczamy tzw. dobra luksusowe, czyli kino, wycieczki. W ten prosty sposób zobaczymy, ile miesięcznie wydajemy "na życie" a ile na nasze przyjemności. Znajdziemy dziurę, przez którą uciekają nasze pieniądze.
-Bardzo ważna jest także edukacja finansowa naszych dzieci. Warto już od wczesnych lat tłumaczyć naszym pociechom, czym sa pieniądze i jak nimi zarządzać. Jak to zrobić? Dobrym pomysłem jest dawanie naszym dzieciom kieszonkowego lub zabawa w sklep. Ponadto co raz więcej banków posiada specjalne konta oszczędnościowe dla nastolatków. Ciekawym pomysłem jest zakup polisy posagowej i tłumaczenie dziecku, że co miesiąc wpłacamy tam pieniądze właśnie dla niego oraz pokazywanie, jak ta suma się powiększa.

Licencja: Creative Commons