Wielu z nas, słysząc o oszczędzaniu, myśli: „to nie dla mnie”. Przecież najpierw trzeba mieć z czego odkładać, a miesięczne zarobki wystarczają jedynie na życie i utrzymanie rodziny.

Data dodania: 2018-01-03

Wyświetleń: 1138

Przedrukowań: 1

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Jak oszczędzać mając niskie dochody?

 Jednak mimo powszechnej opinii nawet inkasując pensję nie wyższą niż 2000 zł można nieco zaoszczędzić. Wystarczy dobry plan działania, kilka pomysłów oraz trochę samozaparcia. Oto recepta na sukces.

Zapisywanie wydatków

Jeśli pod koniec każdego miesiąca z drżeniem serca sprawdzamy stan konta, a pieniądze uciekają nam z portfela do bliżej nieznanych lokalizacji, warto pomyśleć o bieżącej kontroli wydatków. Zakładamy specjalny zeszyt (lub tworzymy plik w excelu), dzielimy na kategorie (czynsz, jedzenie, ubrania itp.) i uzupełniamy go po każdym zakupie. Dzięki temu będziemy wiedzieli, na co wydajemy pensję i z czego możemy zrezygnować w przyszłym miesiącu, by trochę pieniędzy zostało w kieszeni.

Grosz do grosza

Wielu z nas pamięta pewnie akcje „Góra grosza” z lat szkolnych. Uczniowie wysupływali z portfeli miedziaki, a zebrane fundusze przeznaczane były na szczytny cel. I chociaż wkład każdej osoby zwykle nie przekraczał złotówki, efekty akcji bywały oszałamiające. W ten sam sposób możemy oszczędzać w domu. Nawet dwa złote odłożone po każdych zakupach pozwolą nam po pewnym czasie uzbierać sporą sumę pieniędzy. Dzięki temu nie tylko zyskamy więcej funduszy, ale również wyrobimy w sobie nawyk oszczędzania.

Rozsądek przede wszystkim

Pierwsze sukcesy w oszczędzaniu sprawiają, że zaczyna nas kusić ciemna strona mocy – mówiąc krótko, pragniemy natychmiast wydać uzbierane pieniądze na przyjemności. Warto zatrzymać się na chwilę i zastanowić, czy dobrym wyjściem nie byłoby zagospodarowanie ich w inny sposób. Może to być konto oszczędnościowe, niewielka pożyczka do spłacenia czy zbliżające się święta. Nawet jeśli w obecnej chwili nie cierpimy na brak gotówki, pamiętajmy o tym, że dodatkowe pieniądze mogą się przydać w najmniej oczekiwanym momencie.

Zakupy z listą

Pewnie każdy z nas choć raz wpadł do sklepu po jedną rzecz, a wyszedł z pełnym koszykiem. Aby temu zapobiec, na zakupy spożywcze warto zabierać dokładną listę, a do sklepów z ubraniami zawitać wtedy, gdy będziemy potrzebować konkretnej rzeczy. Dobrym ruchem jest także polowanie na promocje oraz kupowanie w internecie. Dzięki takim sprytnym zabiegom jesteśmy w stanie oszczędzić również na niezbędnych do życia artykułach.

Wbrew pozorom sukces w oszczędzaniu można osiągnąć również wtedy, gdy nasze zarobki pozwalają nam jedynie na dotrwanie do pierwszego. Wystarczy odrobina wytrwałości i – nim sami się zorientujemy – dodatkowe pieniądze znajdą się na naszym koncie.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena