Assessment Center stanowi jedno z narzędzi pomagających przy rekrutacji. Krótko mówiąc, to ocena przyszłego pracownika. Niestety również może Cię dosięgnąć podczas starań o pracę w banku.

Na czym ono polega? Zostajesz zaproszony na spotkanie, w którym biorą udział inni kandydaci ubiegający się o takie samo stanowisko co Ty. Zostajecie połączeni w grupy. Dostajecie jako team konkretne zadanie do rozwiązania. Jest to sytuacja, która może mieć miejsce na co dzień. Obserwowani jesteście przez specjalistów. Wyłania się spośród tej grupy odpowiednich kandydatów oraz szuka się u nich tych cech, które potrzebne są na wymagane stanowisko. Sam możesz być zdziwiony, jak reagujesz na współpracę w zespole.

krok 2

Najważniejsze: nie daj się zdominować przez innych. Współpracuj z innymi, ale tak, by rozwiązanie zadania wyszło od Ciebie. Pamiętaj - jesteś pod lupą rekrutujących. Im więcej się zaangażujesz, tym masz większe szanse, że wybiorą Ciebie.

krok 3

Taka forma sprawdzianu pozwala na zdobywanie nowych doświadczeń, a przy tym kształtujesz swoją osobowość i wiesz, jak zachować się w trudnych sytuacjach. Jeżeli jesteś pewny swoich możliwości, to nie zastanawiaj się, tylko aplikuj.

krok 4

Na koniec jeszcze rada, aby w internecie znaleźć sobie strony poszczególnych banków i poszukać ofert z proponowanymi stanowiskami. Nie zawsze są one dostępne, ale wysłanie dokumentów aplikacyjnych do ich baz stwarza szansę, że może pojawić się potrzeba zatrudnienia i wówczas dostaniesz takie zaproszenie na spotkanie.

krok 5

Banki nie szukają osób „na szybko” i w sposób standardowy. Rekrutacja może przebiegać miesiącami, zanim zostaniesz ostatecznie wybrany i podpiszesz umowę.

krok 6

Pisz oferty, nawet jeżeli nie ma w danej chwili ogłoszenia ze strony banku. Zawsze mogą pojawić się okazje, chociażby nieprzewidziana nieobecność z powodu choroby pracownika danego banku i okaże się, że będziesz potrzebny. Może to być początek Twojej kariery w banku.

Licencja: Creative Commons