Na rynku CCTV mamy szeroki dostęp do ofert produktów z zakresu rejestratorów cyfrowych. Każdy z liczących się producentów sprzętu CCTV posiada w swojej ofercie od kilku do kilkunastu modeli, które dzięki swojej specyfikacji technicznej, mogą spełniać oczekiwania różnych klientów.

Data dodania: 2010-10-23

Wyświetleń: 2205

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Jak wiadomo w każdym współczesnym systemie telewizji przemysłowej do prawidłowego działania potrzebne jest urządzenie rejestrujące. Na przestrzeni lat urządzenia te w systemach telewizji przemysłowej uległy znacznej metamorfozie. Wcześniej systemy wizyjne używały magnetowidów poklatkowych, które rejestrowały obraz wideo na kasetach VHS. Rozwiązanie to było mało wydajne, gdyż na jednej kasecie można było zmieścić zaledwie 90 minut nagrania, co w efekcie wymagało częstej zmiany kaset. Mało tego, archiwizacja nagrań na tego typu nośnikach powodowała częste problemy w wyszukiwaniu interesujących użytkownika scen. To wszystko spowodowało, że producenci zaczęli szukać innych rozwiązań dla rejestracji nagrań wideo. Na chwilę obecną obraz i dźwięk w systemach wizyjnych nagrywane są z wykorzystaniem rejestratorów cyfrowych (ew. kart komputerowych DVR),rejestratorów IP (sieciowe systemy telewizji przemysłowej) lub urządzeń hybrydowych (systemy analogowo-cyfrowe).

Na początku należy zwrócić uwagę na dwa najbardziej powszechne rozwiązania, mianowicie rejestratory cyfrowe i karty komputerowe DVR. Jeśli porównamy podstawowe parametry techniczne związane z prędkością zapisu obrazu, to w obu przypadkach są one prawie identyczne. Wynoszą one około 25/30 klatek na sekundę (PAL/NTSC) dla każdego kanału wideo (przeważnie posiadają od 4 do 16 kanałów wideo). Ponadto obie grupy produktów zezwalają na cyfrowy zapis dźwięku. Natomiast istotną różnicą między rejestratorami cyfrowymi, a kartami DVR jest ich wygląd i funkcjonalność. Rejestratory cyfrowe są urządzeniami kompletnymi, które mogą pracować bez dodatkowych elementów, natomiast karty DVR do poprawnej pracy wymagają dodatkowego sprzętu, tj. skonfigurowanego komputera PC oraz dodatkowego oprogramowania. Niepodważalną zaletą rejestratorów cyfrowych w porównaniu do kart DVR jest fakt, że te pierwsze od razu po podłączeniu zasilania i kamer są gotowe do pracy. Pamiętać jednak należy, że decydując się na rejestrator cyfrowy musimy adekwatnie dostosować jego funkcjonalność do naszych potrzeb, gdyż w późniejszym czasie nie będziemy mieli możliwości jej rozszerzenia. Natomiast w przypadku kart DVR sprawa wygląda zupełnie inaczej ponieważ oprogramowanie jest całkowicie niezależne i w każdej chwili możemy je aktualizować i dodawać nowe opcje.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena