Niewielu z nas jednak zwraca się z prośbą bezpośrednio do osoby zajmującej się tą profesją, gdyż często jest ona mylona z działalnością prowadzoną przez biura rachunkowe. Nie jest to więc w związku z tym zawód w dużym stopniu rozpoznawalny i rozpowszechniony. Doradcy podatkowemu przypisywane są dosyć szerokie urpawnienia.
Do jego kompetencji zaliczamy przede wszystkim:
- udzielanie podatnikom, płatnikom i inkasentom, na ich zlecenie lub na ich rzecz, porad, opinii i wyjaśnień z zakresu ich obowiązków podatkowych,
- prowadzenie, w imieniu i na rzecz podatników, płatników i inkasentów, ksiąg podatkowych i innych ewidencji do celów podatkowych oraz udzielanie im pomocy w tym zakresie /Krajowa Izba Doradców Podatkowych/
Każdy z doradców może zdobyć dane uprawnienia po uprzednim przystąpieniu i pozytywnym zaliczeniu egzaminu państwowego na poziomie teoretycznym i praktycznym.
Niewątpliwe zagmatwany system podatkowy w naszym kraju sprawia obywatelom wiele trudności. Aby więc uniknąć przykrości związanych z nieprawidłowym interpretowaniem przez nas poszczególnych zasad (np. w jakich konkretnych sytuacjach przysługuje nam zwrot podatku, zwłaszcza jeśli pracowaliśmy za granicą) skorzystanie z tego rodzaju usług może okazać się bardzo dobrym wyjściem. W 2010 roku wprowadzono dodatkowo liczne zmiany związane z wykonywaniem zawodu doradcy podatkowego, które przede wszystkim umożliwiły doradcom uczestniczenie w spółkach nie mających osobowości prawnej, w której wspólnikami czy komplementariuszami są adwokaci, radcy prawni, rzecznicy patentowi, itp. W ten sposób umożliwiono więc powstawanie spółek o charakterze interdyscyplinarnym.