E-biznes to nie tylko tworzenie własnych stron, pozyskiwanie społeczności i wpatrywanie się w statystyki. To także wiele formalności niezbędnych do prawidłowego startu i dalszego funkcjonowania.

Data dodania: 2010-10-17

Wyświetleń: 2036

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

Jako początkujący przedsiębiorca należy zastanowić się nad możliwością startu, a jest ich kilka. Po pierwsze, możemy się ubiegać o dotację z programu 8.1, należy jednak pamiętać, że szanse na dotację mają jedynie naprawdę innowacyjne projekty, które na celu mają świadczenie e-usług. Inna możliwość to dotacja z Funduszy Pracy, która przyznaje urząd pracy. Kolejną, według mnie najatrakcyjniejszą opcją jest założenie własnego biznesu za pośrednictwem Akademickich Inkubatorów Przedsiębiorczości. Jeśli zdecydujemy się skorzystać z ich oferty za niewielką opłatę możemy liczyć na dostęp do biura usług księgowych, uzyskanie przestrzeni biurowej oraz ofert szkoleń z zakresu know-how.

Jeśli masz już pomysł, zanim zarejestrujesz swoją działalność pamiętaj o przeprowadzeniu dokładnych badań rynkowych. Choć pomimo tego, że z pozoru może się to wydawać dość oczywiste, to w rzeczywistości jest to etap, w którym najwięcej początkujących przedsiębiorców popełnia błędy. Wiele osób jest tak podekscytowanych swoim pomysłem, że nie tylko nie szukają informacji o rynku, ale dodatkowo ignorują wszystkie negatywne sygnały. Jeśli więc chcesz otworzyć solidny,
w przyszłości dobrze prosperujący biznes pamiętaj o dogłębnej analizie rynku  konsumentów i konkurencji. Nie zaszkodzi również jeśli na podstawie wyników swoich badań na końcu przeprowadzisz analizę SWOT.

Kolejnym niezwykle istotnym elementem z punktu widzenia początkującego przedsiębiorcy są koszty działalności. Jednym z podstawowych kosztów jest obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne i społeczne, które obecnie wynosi 839,06 zł z uwzględnieniem dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego lub 792,81 zł bez niego. Jak łatwo się domyślić jest to jeden z najbardziej nielubianych wydatków wśród młodych przedsiębiorców. Na szczęście przez dwa pierwsze lata  można korzystać z obniżki odpowiednio do poziomu 350,43 zł i 340,75 zł. Oczywiście nie są to jedyne koszty naszej działalności, tak naprawdę to dopiero początek. Otwierając własną firmę należy poważnie podejść do sporządzenia listy wszystkich stałych wydatków, aby już na starcie nie zbankrutować. Jako wydatki mam na myśli min. koszt wynajęcia  i utrzymania biura, prowadzenia księgowości, zatrudnienia pracowników, czy utrzymania firmowej strony.

Zakładając własną działalność nieodzownym jej elementem, o którym musimy pamiętać są zagadnienia związane z księgowością i podatkami. Są one o tyle ważne, ze w przypadku pomyłki możemy ponieść spore konsekwencje. Pierwszy krok jaki należy podjąć w tej kwestii to odpowiedni dobór formy opodatkowania. Rozliczając się na zasadach ogólnych zapłacimy podatek od skali progresywnej od uzyskanego dochodu, który definiowany jest jako przychód po odjęciu kosztów wpisanych w podatkową księgę przychodów i rozchodów. Obecnie najniższy próg podatkowy wynosi 18%. Innym sposobem jest tak samo obliczany podatek liniowy w wysokości 19%, który jest idealnym rozwiązanie dla osób, których dochody przewyższają próg podatkowy. Kolejną formą rozliczania jest ryczałt. Jest płacony od przychodów, a nie dochodów według  stawki od 3% do 20% w zależności od formy działalności. W tym miejscu należy zaznaczyć, że przychody nie mogą przekraczać równowartości 150 tys. euro rocznie oraz nie każda działalność może funkcjonować na podstawie ryczałtu. Jeśli zamierzamy się zająć e-biznesem, to najwygodniejszą formą będą zasady ogólne lub podatek liniowy.

Przed rozpoczęciem własnego biznesu warto także zrozumieć istotę podatku VAT. W Polsce wynosi 22% (od przyszłego roku 23%), choć od niektórych towarów może to być 7, 6, 3 lub nawet 0, a niektóre branże są z niego zwolnione. Podatek VAT działa na bardzo prostych zasadach. Wyobraźmy sobie, że sprzedajemy usługę za 1000 zł netto (1222 zł  brutto). 222 zł jest to podatek, który należy przekazać do urzędu skarbowego. Jeśli jednak zakupimy jakiś towar za np. 500 zł netto (611 zł brutto) , to 111 zł wyniesie kwota podatku naliczonego. Po odjęciu podatku naliczonego od należnego kwota jaką zapłacimy to 111 zł. Wynika to z tego, że jako przedsiębiorca nie musimy być  płatnikiem VAT jeśli nasze przychody nie przekroczą 100 tys. zł w roku 2010 i 150 tys. zł w kolejnych latach. W związku z tym, jeśli więcej kupujemy niż sprzedajemy, to urząd skarbowy zwróci nam nadwyżkę podatku VAT.

Własna działalność gospodarcza to ryzykowne, wymagające, ale również niezwykle satysfakcjonujące przedsięwzięcie. Niestety wiąże się ono z szeregiem różnych, często zawiłych formalności, ale jeśli mamy pomysł, chęć do pracy, to z całą pewnością bez problemu przebrniemy przez cały ten gąszcz, by w końcu móc zyskać miano prawdziwego przedsiębiorcy.

Licencja: Creative Commons