Znalezienie dobrego architekta to nie lada wyzwanie. Ukończenie studiów świadczy tylko, że architekt jest świetnie przygotowany teoretycznie do swojej pracy. Nawet najlepsze oceny nie gwarantują tego, że będzie on potrafił dogadać się z klientem i dostosować do jego potrzeb.

Data dodania: 2010-09-29

Wyświetleń: 1521

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Doskonałym przykładem na to jak duże potrafią być rozbieżności między architektami jest Kraków, który bardzo często w konkursach na najlepsze i najgorsze budynki zajmuje wysokie miejsca w obydwu tych kategoriach. Doskonale to świadczy o tym, że do dobrego projektowania budynków nie wystarczy podbity przez uczelnię papier, na którym jest napisane architekt. Kraków niestety odczuwa też bardzo mocno nieudane projekty architektoniczne. Ponieważ jest w nim bardzo dużo zabytkowych pięknych kamienic. Za każdym razem kiedy powstaje koło nich jakiś brzydki nieprzemyślany budynek, nie tylko źle wygląda, ale także psuje estetykę całej okolicy.

Zły budynek szkodzi nie tylko sobie, ale także wszystkiemu co jest w okolicy. Zawód architekta nie jest prosty. Podczas projektowania musi on wziąć pod uwagę wygląd okolicy, upodobania estetyczne klienta, a także zadbać o to, żeby budynek wyróżniał się i nosił jego osobiste piętno. Pogodzenie tych wszystkich rzeczy wymaga nie tylko wiedzy technicznej, ale także doskonałego zmysłu estetycznego i sporo umiejętności negocjowania. Tylko najlepsi potrafią sprostać takim wymaganiom i dlatego też tak dużo zarabiają.

Powinniśmy bardzo starannie wybierać biuro architektoniczne. Kraków ma, ze względu na obecność uczelni kształcących w tych kierunkach, bardzo wiele osób oferujących usługi architektoniczne, żeby wybrać te, które najlepiej spełnią nasze oczekiwania, najlepiej pójść do biura i się z nimi spotkać. Dobrze jest zapytać o to jakie projekty do tej pory robili. Jeżeli jest taka możliwość, to powinniśmy pojechać i je zobaczyć. Warto też podczas rozmowy wspomnieć o tym co nas interesuje, co się nam podoba i słuchać jakie odpowiedzi na te pytania dostajemy. Czy osoba, z którą rozmawiamy słucha tego co do niej mówimy i czy wyciąga z tego wnioski. W ten sposób dowiemy się czy architekt będzie z nami współpracował i troszczył się o to czego my chcemy.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena