Przeciwciała są to białka o budowie chemicznej dopasowanej do danego antygenu. Powstają na skutek wtargnięcia do ustroju wspomnianego antygenu. Krążą w surowicy krwi, lub pozostają związane z niektórymi tkankami.

Data dodania: 2010-09-21

Wyświetleń: 1861

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Jak powstają przeciwciała?

Do dzisiaj mechanizm tworzenia przeciwciał jest przedmiotem badań. Przeciwciała z jednej strony bardzo korzystnie wpływają na reakcje obronne organizmu, a z drugiej strony stanowią przeszkodę dla prawidłowego przeszczepiania narządów, powodując odrzucenie przeszczepów.

Bardzo dużą rolę w tworzeniu przeciwciał odgrywają limfocyty, gdyż antygen ma to do siebie, że "lubi" stykać się z milionami limfocytów, które mają różne ukształtowane struktury chemiczne na swej powierzchni. Zetknięcie się limfocytu, którego ukształtowanie powierzchni "pasuje" do struktury chemicznej antygenu, nakręca limfocyt do szybkiego mnożenia się i zarazem produkcji przeciwciał. W tym momencie limfocyty przemieniają się w komórki plazmatyczne, a te dopiero stanowią miejsce tworzenia się przeciwciał "wprowadzając" je tym samym do krwoobiegu w postaci globuliny.

Czym jest antygen?

Antygen jest to czynnik powodujący reakcję immunologiczną. Są to zazwyczaj substancje białkowe połączone z lipidami lub węglowodanami. W niektórych sytuacjach antygenem, może się stać nasze własnce białko. Następuje wówczas reakcja immunologiczna, która staje się podłożemy chorób z autoagresji, czyli organizm wyniszcza swoje własne komórki.

Co zrobić na odporność organizmu?

Kluczem do zdrowia, jest dostarczanie do organizmu wszelkich niezbędnych składników odżywczych. Czasem jest tak, że choroba mimo odpowiedniej diety atakuje nasz organizm. Witaminy i minerały, ich odpowiednia podaż, pozwoli na o wiele szybsze wyjście z choroby. Grypa, kiedyś uświadomiła mi jak ważną rolę one spełniają. Od zarażenia grypą żołądkową do wyzdrowienia, biorąc odpowiednie witaminy i substancje roślinne plus popularny sok z noni, upłynęło tylko 7 godzin!

Licencja: Creative Commons
0 Ocena