Czy istnieją tabletki pomagające w walce z rozstępami? A i owszem. Jeżeli nie chcesz stosować tak radykalnych środków walki jak lasery, czy skalpele, możesz wspomóc leczenie rozstępów, stosując metody farmakologiczne.

Data dodania: 2010-09-20

Wyświetleń: 3169

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Tabletki to mało rozpowszechniony sposób na rozstępy. Zdecydowanie bardziej popularne są kremy, które działają miejscowo na okolice objęte zmianami chorobowymi. Tabletki natomiast działają ogólnie, wzmacniając cały organizm. Nie skupiają się jednak na miejscach dotkniętych bliznami rozstępowymi. Spotyka się zazwyczaj środki farmakologiczne zaliczające się do jednej z trzech grup: Najbardziej popularnym suplementem diety są witaminy, dobre, kiedy chcemy długofalowo poprawić kondycję i odporność skóry. Do drugiej grupy zaliczają się specyfiki wzmacniające strukturę kolagenową poprzez dostarczanie do organizmu kolagenu z zewnątrz. Wzmacniają zatem głębokie warstwy skóry i stymulują odbudowę sieci naruszonych włókien kolagenowych. Ostatnie i najbardziej radykalne środki farmakologiczne to retinoidy, których absolutnie nie powinno się stosować bez konsultacji z lekarzem.

Farmaceutyki witaminowe

Występujące zazwyczaj w formie żelowej kapsułki z płynnym „nadzieniem” witaminowe suplementy diety, zawierają witaminy i składniki mineralne w łatwo przyswajalnej dla Twojego organizmu formie. Głównymi składnikami kapsułek pomagających w walce z rozstępami są witaminy A, E lub D. Witamina D ma zbawienny wpływ dla układu kostnego, nerwowego i mięśniowego, a nade wszystko zapobiega stanom zapalnym Twojej skóry i wykazuje działanie antybakteryjne. Witamina E sprawi, że rany na Twojej skórze zagoją się szybko i bezproblemowo, a skóra długo będzie cieszyć się młodym wyglądem i świetną kondycją. Wpływa również korzystnie na serce, a także zmniejsza ryzyko wystąpienia bezpłodności. Aby fibroblasty, czyli komórki wytwarzające włókna kolagenowe w głębokich warstwach skóry, pracowały jak należy, niezbędna jest witamina A. Dodatkowo zapobiega ona wysuszeniu śluzówek i skóry sprawiając, że są bardziej odporne, zapobiega wielu chorobom skóry (wśród nich łysieniu plackowatemu, łuszczycy i trądzikowi). Niedobór witaminy A często objawia się pogorszonym widzeniem, oraz tak zwaną „kurzą ślepotą”, czyli bardzo ograniczoną zdolnością widzenia wieczorem.

Pamiętaj jednak, że tabletki witaminowe są tylko dodatkiem do zróżnicowanej, bogatej w witaminy diety. Dlatego codziennie jedz produkty bogate w te witaminy.

 

Tabletki z kolagenem

Naukowcy nauczyli się uzyskiwać kolagen, liofilizując rybie skóry. Dodatkowo wzbogaca się go witaminą E i algami morskimi i... zamyka w kapsułkach. Tak sporządzony specyfik zaleca się regularnie przyjmować. Owocuje to wieloma pozytywnymi konsekwencjami. Przyspiesza on regenerację i odbudowę uszkodzonej tkanki chrzęstnej, regeneruje strukturę sieci kolagenowej Twojej skóry,nawilża ją od wewnątrz, a w rezultacie sprawia, że Twoje paznokcie i włosy staą się mocne i lśniące, a skóra tętni życiem. Polecany szczególnie dla ludzi aktywnie uprawiających sporty i spodziewających się znacznego przyrostu mięśni. Wzmaga regenerację i, co dla nas najistotniejsze, zapobiega powstawaniu rozstępów.

 

Retinoidy

Retinoidy pochodzą od dobrze nam już znanej witaminy A. Pomagają komórkom nabłonka prawidłowo wzrastać i rozwijać się. Działają na naskórek, skórę właściwą, oraz znajdujące się w niej gruczoły łojowe i mieszki włosowe. Stosuje się je nie tylko w leczeniu rozstępów, ale głównie w leczeniu trądziku, jak i innych chorób skóry. Wykazują działanie łuszczące, spłycając w efekcie blizny. Kuracja tymi środkami jest długotrwała i wiąże się z wyrzeczeniami i powanymi przeciwwskazaniami. Absolutnie nie stosuj retinoidów bez uprzedniej konsultacji z lekarzem.

Uwaga na przeciwwskazania!

Większość leków wiąże się z przeciwwskazaniami do stosowania. Absolutnie nie należy przekraczać dozwolonej dawki żadnego rodzaju tabletek i innych medykamentów. Koniecznie zapoznaj się też z ulotkami dołączonymi do opakowania i skonsultuj się z lekarzem. Retinoidów nie wolno stosować u kobiet w ciąży gdyż wywołują poważne i nieodwracalne zmiany w rozwoju płodu. W pierwszym trymestrze są szczególnie niebezpieczne, dlatego kobiety powinny stosować efektywną antykoncepcję podczas stosowania tych leków, jak również na kilka tygodni przed i po kuracji. Poważne ograniczenia do stosowania tej grupy farmaceutyków stwarza również wiele chorób. Nie przyjmuj też dodatkowo witaminy A, aby nie dopuścić do hiperwitaminozy.

Tabletki mogą być dobrym środkiem pomocniczym w walce z rozstępami. Pamiętaj jednak, że to lekarstwa, z którymi nie ma żartów. Nieodpowiednie ich stosowanie może nieść poważne konsekwencje, dlatego koniecznie zasięgnij porady lekarza. Poza tym działają ogólnie, na całe ciało. Czasem lepiej zastosować kremy, które nakłada się bezpośrednio na okolice objęte zmianami i działają miejscowo.

 

Licencja: Creative Commons
0 Ocena