Ogromna ilość osób boryka się z takim kłopotem jak rozstępy. Mogą one pojawiać się w różnych miejscach i wywoływane są różnymi czynnikami. Warto dowiedzieć się czegoś więcej na ich temat, aby wiedzieć, jak z nimi walczyć.

Data dodania: 2014-08-26

Wyświetleń: 1304

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Czym są rozstępy?

Choć zapewne każdy wie, jak wyglądają, nie każdy wie, czym naprawdę są. Otóż, rozstępy to tak zwane wrzecionowate pasma. Można je zaobserwować najczęściej w takich miejscach jak brzuch, piersi, uda, pośladki. Ponadto, osoby zajmujące się zawodowo kulturystyką z pewnością zaobserwują je również na wewnętrznych stronach ud, na barkach, ramionach, a nawet na klatce piersiowej.

Dlaczego robią się rozstępy?

Hmmm... dlaczego się robią? Same się nie robią, bo w głównej mierze to my im pomagamy "zrobić się". Rozstępy pojawiają się, gdy w wyniku nadmiernego rozciągnięcia skóry, zerwane zostają sieci włókien kolagenowych. Najczęściej przyczyną pojawiania się rozstępów jest bardzo szybki przyrost masy ciała - dlatego też szczególnie narażone na rozstępy są kobiety w ciąży. Nie jest to jednak wyłączna przyczyna. Dodatkowo rozstępy mogą być spowodowane czynnikami genetycznymi, hormonalnymi, a także zaburzeniami funkcjonowania tkanki łącznej.

Czy można pozbyć się rozstępów?

I tutaj bardzo przykra wiadomość dla zapewne całkiem sporej ilości osób. Niestety, ale jak do tej pory nie wynaleziono żadnego cudownego środka czy narzędzia, dzięki którym można by pozbyć się rozstępów w stu procentach, tak aby nie było po nich śladów. Z drugiej strony jednak nie ma sensu dramatyzować, bowiem istnieje wiele sposobów na to, aby sprawić, że rozstępy będą znacznie mniej widoczne.

Walka z rozstępami...

Jeśli już stało się i pojawiły się rozstępy, w walce z nimi istotną rolę odgrywa czas. Im bowiem szybciej postanowimy zredukować rozstępy, tym większe mamy szanse na dobry efekt. "Świeże" rozstępy są mocno widoczne, bowiem mają czerwonawy kolor, zatem nie sposób ich nie zauważyć. Jeśli zaniedbamy sprawę, będzie nam o wiele ciężej walczyć z rozstępami, które są już jasne.

Jedną ze skuteczniejszych metod w redukcji rozstępów jest popularny obecnie laser Fraxel. Poprzez kontrolowane uszkadzanie skóry pobudza się ją, zmusza do regeneracji, a zatem i do produkcji nowego kolagenu. Brzmi to może nieco strasznie i przewrotnie, ale naprawdę działa. Zabieg nie jest szczególnie bolesny i nie wymaga długotrwałej rekonwalescencji.

Rozstępom najlepiej jest zapobiegać poprzez odpowiedni styl życia, właściwą dietę, nawilżanie skóry, bo kiedy już pojawią się, niestety nie pozbędziemy się ich na dobre. Na szczęście jednak możemy je znacznie zredukować. Jak? Po pierwsze jak najszybciej od momentu, kiedy je zauważymy. Początkowo rozstępy są dość widoczne, mają kolor czerwonawy i właśnie wówczas istnieje prawdopodobieństwo ich jak największej redukcji. "Stare" rozstępy, które są już jasne, o wiele ciężej się redukuje.

Dobre rezultaty w walce z rozstępami przynosi także mezoterapia igłowa, w trakcie której podaje się liczne składniki odżywcze, w tym bardzo ważny dla skóry kwas hialuronowy. Jeszcze jedną propozycją jest endermologia, czyli masaż pod ciśnieniem. Masaż taki pomaga nie tylko w zwalczaniu rozstępów, ale między innymi w usuwaniu znienawidzonego przez kobiety cellulitu. Choć, jak już było wspomniane, zabiegi nie sprawią, że rozstępy znikną, mogą przyczynić się do znacznego spłycenia oraz rozjaśnienia rozstępów.

Lepiej zapobiegać niż leczyć...

Powiedzenie stare jak świat i jakże prawdziwe! Jeśli nie chcemy w przyszłości borykać się z takim problemem jak rozstępy lub jeśli już je mamy i nie chcemy, aby pojawiły się kolejne, trzeba o to odpowiednio zadbać. Istotną kwestią jest właściwe odżywianie, prowadzenie zdrowego stylu życia, aktywność fizyczna. Skoro rozstępy pojawiają się między innymi z tego powodu, że w krótkim czasie mocno przybieramy na wadze, po prostu należy nie dopuszczać do owego przybierania na wadze. Oczywiście inaczej sprawa rysuje się w przypadku kobiet w ciąży. Wówczas przybieranie na wadze i rozciąganie się skóry na brzuchu jest nieuniknione. W tej sytuacji trzeba jednak bardzo dbać o skórę, mocno i regularnie nawilżać ją - można też używać rozmaitych maści i kremów przeciw rozstępom. Nie pomogą one już po fakcie, ale rzeczywiście są skuteczne w zapobieganiu nowym rozstępom.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena