Wokół trądziku powstało niestety wiele mitów. Powinniście mieć świadomość tego, że nie wszystko co usłyszycie i przeczytacie na temat tej choroby jest prawdą. Pamiętajcie, że przed podjęciem jakiejś decyzji czy rozpoczęcia kuracji, należy skonsultować się z lekarzem. Od niego zawsze usłyszycie prawdę.

Data dodania: 2010-09-17

Wyświetleń: 2002

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Mity na temat przyczyn powstawania trądziku

Najbardziej rozpowszechnionym mitem jest to, że trądzik u nastolatków jest chorobą genetyczną. To nie jest do końca prawdą. Geny nie decydują o tym, że będziesz miał trądzik lub nie będziesz go miał. Oczywiście istnieje większe prawdopodobieństwo, że jeśli Twoja mama miała trądzik to Ciebie też to czeka. Ale nie o to w tym chodzi. Każdy z nas miał do czynienia (lub dopiero będzie miał) w okresie pokwitania z trądzikiem. Nikt tego nie zdoła uniknąć. U jednych jest to tylko parę krostek i pryszczy u drugich natomiast trądzik występuję w bardziej zaawansowanej  formie i wymaga leczenia. Decyduje o tym stan hormonalny naszego organizmu oraz geny, które sterują ich produkcją. Ale nie decydują bezpośrednio o tym, czy na Twojej twarzy pojawi się trądzik.

Prawdziwą przyczynami powstawania choroby są: nadmierna produkcja łoju, nieprawidłowe rogowacenie naskórka oraz powstające bakterie.

Inne ciekawe mity

Kłamstwem jest, że trądzik jest efektem braku aktywności seksualnej lub nadmiernej aktywności tego typu. Dobre życie seksualne czy częstotliwe i dość intensywne nie ma wpływu na trądzik. Nie pomaga w jego leczeniu ani nie przyczynia się do jego powstania!

Żadnego wpływu na trądzik nie ma też dieta. To co jecie nie zmniejszy objawów trądziku ani nie wpłynie na jego zniknięcie. Nieprawdą jest też to, że trądziku nie należy leczyć, bo jest rzeczą naturalną w okresie dojrzewania i sam zniknie. Żeby znikł i co najważniejsze nie pojawił się w dojrzałym wieku należy go wyleczyć i postarać się prawidłowo dbać o skórę. Słońce i solarium nie leczą skóry trądzikowej. Wręcz przeciwnie, wysuszają ją. Nawet jeśli wydaję Ci się, że trądzik zniknął a skóra przestała się świecić, to uwierz, że jest to tylko chwilowe. Przesuszona skóra będzie się starała bronić przed nadmierną utratą wody i tłuszczu, zacznie więc uzupełniać braki i produkować jeszcze więcej serum, co tylko wzmaga trądzik. Zapewne słyszeliście o tym, że tabletki antykoncepcyjne leczą trądzik. Fakt, kuracja hormonalna bywa skuteczna, ponieważ obniża poziom testosteronu, który jest głównym winowajcą powstawania trądziku. Jednak przy takim leczeniu należy uzbroić się w cierpliwość, bo na zauważalną poprawę trzeba czekać przynajmniej dwa miesiące. Ostatnio dużo mówi się o kuracjach antybiotykowych. Bywają one skuteczne, ale nie można długotrwale stosować jednej takiej kuracji. Bakterie przyzwyczajają się do leku i uodparniają na niego, przez co antybiotyk przestaje działać. Długotrwałe stosowanie antybiotyku bywa też niezdrowe dla organizmu.

Wokół trądziku powstanie jeszcze wiele mitów, bo tak to już bywa w życiu. Dobrze jest je znać i mieć świadomość tego, że są  to tylko mity!!! Prawdziwe przyczyny powstawania trądziku i sposoby jego zwalczania są udowodnione naukowo i poznamy je konsultując się z lekarzem dermatologiem. O mitach fajnie jest poczytać, a czasami nawet się pośmiać!

Licencja: Creative Commons
0 Ocena