Notatnik, jak również pamięć jest to zapis przeżytych doświadczeń, lub nadchodzących planów. Pamięć jest notatnikiem wewnątrz nas znajdujący się w ośrodkowym układzie nerwowym.

Data dodania: 2010-09-16

Wyświetleń: 2167

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Wyróżniamy dwie formy pamięci:

Pamięć świeża, która polega na wielokrotnym uruchomieniu fal elektrycznych, krążących po sieciach neuronowych. Fale te mogą zostać zapomniane, bądź zostać utrwalone w pamięci trwałej.

Pamięć trwała jest to pamięć, która "magazynuje się" w obrebie ośrodkowego układu nerwowego jako mikrocząsteczki, gdzie sposób przechowywania, jest podobny do magazynowania informacji genetycznych.

Istnieje wiele sposobów "ćwiczenia" pamięci. Im częściej pamięć będzie używana tym lepiej dla nas, naszej koncentracji i po części dla naszych współpracowników. Aby informację z pamięci świeżej, "skopiować" i "wkleić" do pamięci trwałej należy daną informację przyswajać od kliku do kilkunastu razy. Przetoczę tu przykład, "buszu", który na poczatku jest w naszej głowie, a im częściej będą przechodzić przez ten "busz" impulsy nerwowe tym większe prawdopodobieństwo, że powstanie tam ścieżka, potem droga i autostrada na końcu. Ten przykład obrazuje nam, że aby mięć "autostradę informacji w głowie" należy często ćwiczyć pamięć.

Wiele z nas uważa, że kawa jest dobra na pamięć. Osobiście uważam, że po części mają rację, a po części nie. Otóż kawa ma to do siebie, że zawarta w niej kofeina "daje kopa" na początku i przez pół godziny jesteśmy w stanie się skupić i dużo zapamiętać. Druga strona medalu jest taka, że wypłukuje ona witaminy, jest przez to moczopędna, a potem następuje spadek koncentracji poniżej pierwotnego poziomu.

Sposobem na pamięć, jest jak już wspomniałem wiele, można czytać książki, uczyć się, czy nawet rozmawiać na różne tematy poszerzając horyzonty. Z czasem pamieć poprawia się. Nie wolno jednak zapomnieć o dostarczaniu składników mineralnych i witaminowych takich jak witamina c, selen, cynk czy witamina E, które pomagają w procesie "ćwiczenia" pamięci.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena