W USA, Norwegii czy Szkocji ślub humanistyczny jest pełnoprawną uroczystością, ze wszystkimi skutkami prawnymi. Czy przyjmie się w Polsce? Bardzo możliwe

Data dodania: 2010-08-24

Wyświetleń: 1408

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Ślub humanistyczny może wkrótce stać się alternatywą dla kościelnego czy cywilnego. Ceremonie tworzone przez małżonków są doskonałym sposobem na uczynienie dnia zaślubin niezapomnianym.


Czym jest ślub humanistyczny?

Jest to ceremonia ślubna, w której scenariusz, miejsce, a nawet słowa przysięgi, są wybierane przez małżonków. Ślub może wziąć każdy - niezależnie od płci, wieku czy wyznania. Ważne jest tylko, by odznaczał się humanistycznym sposobem myślenia.


Co to znaczy? Humaniści koncentrują swoje myśli i zachowania na człowieku. To on jest ośrodkiem ich zainteresowań, to jemu - jako najdoskonalszej z istot - przypisują najważniejszą pozycję w świecie. Dlatego w ślubach humanistycznych najważniejsze jest skoncentrowanie całej uwagi na parze młodej - kobiecie i mężczyźnie jako równych sobie partnerach - a także na najważniejszych wartościach dla humanistów: wolności jednostki, samodoskonaleniu się, tolerancji czy optymizmie.


Strona techniczna
Ślub humanistyczny prowadzi celebrans. Jest to specjalnie wybrana osoba, która przed ceremonią doradzi w kwestii scenariusza i odpowie na pytania, a w trakcie uroczystości będzie zabawiać gości, by wszystko wypadło naturalnie i profesjonalnie zarazem.


To małżonkowie planują charakter całej uroczystości - możecie wziąć ślub nad rzeką, gdzie się poznaliście, czy … na rowerach - jeśli ten środek lokomocji uznajecie za najlepszy. W zasadzie nie ma żadnych ograniczeń - może Was zahamować tylko Wasza wyobraźnia. Celebrans jedynie formalnie organizuje całą uroczystość.


Ślub humanistyczny w Polsce
Pierwsza taka uroczystość w Polsce odbyła się w 2007 r. Jedyną instytucją, która zajmuje się organizacją takich ceremonii jest Polskie Stowarzyszenie Racjonalistyczne, ale nie trzeba być jego członkiem, by dostać ślub.


Z formalnego punktu widzenia, ślub humanistyczny, to typowo społeczna uroczystość, bez zobowiązań prawnych. Jeśli chcemy, by nasz ślub miał także cywilno-prawny charakter, musimy wziąć ślub w Urzędzie Cywilnym. Brak konsekwencji prawnych to utrudnienie i jednoczenie zaleta - ślub bowiem mogą wziąć rozwodnicy, a także osoby tej samej płci.


Czy tradycja ustąpi nowoczesności?
W USA, Norwegii czy Szkocji ślub humanistyczny jest pełnoprawną uroczystością, ze wszystkimi skutkami prawnymi. Czy przyjmie się w Polsce? Bardzo możliwe. Jest bowiem idealną alternatywą dla tych, którzy nie utożsamiają się z żadną religią, albo z powodów wyznaniowych nie mogą takiego ślubu zawrzeć.


Nie należy jednak zapominać, że wielu nadal nie wyobraża sobie ślubu bez kościelnych dzwonów czy białej sukni. I bardzo dobrze - tradycyjny ślub ma w sobie piękno tradycji i szkoda by było, gdyby nawet w tej kwestii miejsca ustąpiła mu świecka ceremonia.


Weronika Surówka

Licencja: Creative Commons
0 Ocena