Fryderyk Chopin, którego Polacy uważają za kompozytora narodowego, a Francuzi - za Francuza, znany jest na całym świecie. Na całym świecie również obchodzi się w tym roku okrągłą rocznicę jego urodzin.

Data dodania: 2010-08-23

Wyświetleń: 1458

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Chopinomania w Krakowie i na świecie

W 2010 roku dwusetną rocznicę urodzin Fryderyka Chopina świętuje cały świat. Rząd polski przeznaczył kilkadziesiąt milionów złotych na huczne obchody urodzin kompozytora. Oprócz tradycyjnych, odgórnie zaplanowanych cykli koncertów, muzycznych imprez w wielu miejscach w Polsce, odbywają się także dość zaskakujące pozarządowe projekty związanych z tym wybitnym kompozytorem. Właśnie w ramach cyklu „Chopinomania” odbędą się trzy koncerty chopinowskie, nie w salach koncertowych, ale realizowane będą w przestrzeni publicznej w dość nietypowych miejscach.

Koncerty bliżej nas

29 sierpnia o godzinie 18 odbędzie się pierwszy koncert w obserwatorium astronomiczne UJ w Krakowie. Kolejny koncert będzie miał miejsce 31 sierpnia o godzinie 19 na warszawskim blokowisku, a dokładnie na boisku do koszykówki obok bloku przy ul. Łukowskiej 8 w dzielnicy Praga Południe. Natomiast 2 września amatorzy muzyki klasycznej spotkają się o godzinie 19.30 na sopockim molo. Akcję ma promować plakat w komiksowym stylu związany z osobą Fryderyka Chopina. Podczas koncertów będziemy mogli usłyszeć takie utwory Chopina jak: Koncert fortepianowy e- moll op. 11 nr 1, Koncert fortepianowy f-moll op. 21. Utwory zostaną wykonane przez Orkiestrę Akademii Beethovenowskiej pod dyrekcją Michała Dworzyńskiego i z udziałem wybitnego pianisty Krzysztofa Jabłońskiego.

Muzyka klasyczna da się lubić

Jak widać, końcówkę wakacji wypełni muzyka klasyczna w najwyższym stylu. Jednocześnie te cykle koncertów i bogactwo programu przybliżają postać kompozytora i jego muzykę, co być może ułatwi jej odbiór i ją spopularyzuje także wśród młodych ludzi. 

Licencja: Creative Commons
0 Ocena