Jak zatem sprawić, by zostać zapamiętanym w oczach odbiorcy, zwłaszcza wtedy, gdy zostawiamy wizytówkę klientowi, który z pośród kilku kontrahentów wybierze jedną firmę.

Data dodania: 2010-08-09

Wyświetleń: 3324

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Nietypowe wizytówk

Nawiązując kontakty handlowe należy pamiętać, że perspektywa współpracy uwarunkowana jest wrażeniem jakie wywrzemy na przyszłym kontrahencie. Dbałość o szczegóły, przemyślana treść, prostota przekazu - takimi właśnie wytycznymi należy się kierować chcąc być dobrze odebranym na pierwszej (lub też n-tej) rozmowie handlowej. Decyzja o przeznaczeniu większych środków na promocję w szerszej perspektywie oznacza zawsze proporcjonalnie większy przychód.
Wizytówka
(karta biznesowa, ang. business card) jest nośnikiem informacji, przekazywanym drugiej osobie w chwili nawiązywania kontaktu. Wizytówka zawiera standardowo dane personalne, kontaktowe, czasem ofertę. W większości przypadków jest to karton o gramaturze 300 g/m 2 o wymiarze 90 x 50 mm. Jak zatem sprawić, by zostać zapamiętanym w oczach odbiorcy, zwłaszcza wtedy, gdy zostawiamy wizytówkę klientowi, który z pośród kilku kontrahentów wybierze jedną firmę. Jak zatem się promować i wyróżniać? Jak nie popaść w rutynę „prostokąta 9x5”.?  Obecnie w świecie poligrafii jest wiele interesujących rozwiązań, które przyczynią się do odniesienia sukcesu. Najważniejszym podczas projektowania jest określenie z jakim sektorem będziemy mieli do czynienia. Uszlachetnianie wizytówek

- Foliowanie:
folia występuje w kilku rodzajach głównie do wizytówek stosuje się dwa rodzaje: matowy oraz błyszczący, zadaniem jest zabezpieczenie druku poprzez pokrycie go na gorąco lub mokro cieniutką warstwą foli. Wizytówki mogą zostać pokryte zarówno jednostronnie, jak i dwustronnie. Poza foliami typowymi warte uwagi są folie z serii Alu oraz folie z fakturą. Folie występują w różnych grubościach, usztywniają foliowane powierzchnie.
- Lakierowanie druku (lakier wybiórczy, punktowy):
całościowe lub wybiórcze (punktowe), jest to kolejny sposób przyczyniający się do zwiększenia atrakcyjności naszych wizytówek. Najczęściej stosowanymi lakierami są lakiery utrwalane promieniami UV. Lakiery pozwalają uzyskać wysoki połysk, odcień perłowy lub całkowite zmatowienie. Nałożony lakier „wyciąga kolory” sprawia wrażenie większej intensywności kolorów. Istnieją specjalne lakiery z dodatkiem brokatu, lakiery zmieniające swój kolor w zależności od temperatur oraz lakiery pachnące (np. po potarciu).
- Kalendrowanie:
w uproszczeniu wtłoczenie faktury przy pomocy wałka z reliefem. Dużym atutem tej metody jest możliwość tworzenia faktury na arkuszach uprzednio zafoliowanych bądź lakierowanych (również pokrytych wybiórczym lakierem).
- Sztancowanie:
proces polegający na wycinaniu kształtu za pomocą wykrojnika (deska z ostrymi nożami tworzącymi konkretny kształt) przy użyciu dużej siły docisku. Przykładowo możemy sztancować wizytówki w kształcie żyletki, kasety itp. Stosując różnego rodzaju noże: do cięcia, bigowania, perforowania.
- Bigowanie:
proces polegający na wgnieceniu rowka w papierze (przy zastosowani kontr bigów) dających możliwość zginania naszej wizytówki, efekt można uzyskać za pomocą wykrojnika z bigami, lub przy pomocy bigówki.
- Nietypowe rogi:
zaokrąglanie rogów - element przełamuje rutynę standardowych wizytówek o prostych rogach, ilość rogów które mają być zaokrąglone zależy tylko od wizji projektanta. Rogi mogą być również ścięte pod kątem 45 stopni.
- Tłoczenie-Uwypuklanie :
podzielić zasadniczo możemy na dwie kategorie. Tłoczenie z wykorzystaniem oprzyrządowania składającego się z kompletu matryca i patryca pozwalającego na uwypuklanie (unoszenie części papieru zazwyczaj do góry) oraz tłoczenia w głąb, które stosowane może być w przypadku posiadania przez papier faktury (w momencie zetknięcia się czoła matrycy z papierem, faktura zostaje sprasowania) lub w przypadku gramatury wysokiej gramatury (powyżej 300), w przypadku niższej gramatury efekt nie jest tak dobrze widoczny. Obydwie metody pozwalają spasować druk z tłoczeniem/uwypuklaniem.
- Papiery: z najważniejszych czynników  pozwalający nas wyróżnić: liczne odcienie, faktury, papiery metalizowane, grubości itp. dają nieograniczone pole do działania. W przypadku papierów barwionych w masie o ciemnym kolorze. Metodami pozwalającymi nam na druk są: sitodruk, hot-print.
- Hot-print :Hot stamping
zwany potocznie „złoceniem”. Choć nazwa sugeruje od razu kolor folii , jaki ma być wykorzystany. Dzięki tej metodzie wizytówki nasze będą mogły posiadać metaliczny błyszczący kolor. Kolorystyka jest zależna od producenta folii, nie mniej jednak kolory jakie możemy uzyskać to:  złoto, srebro, miedź, czerwień, zieleń, granat itp.

Zastosowanie do wizytówek nietypowych nośników również zaskoczy osobę, której wręczymy naszą wizytówkę. Oto kilka nośników: folie PCV (PVC) bezbarwne, papier ryżowy, metal, drewno, flock, kalka, latex.
- Inne: wklejanie okienek, wycinanie dziur, mocowanie nitów, złocenie brzegu wizytówek itp. - jeszcze bardziej wypromują naszą wizytówkę.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena