Bardzo ważnym etapem wykańczania wnętrz jest wybór odpowiedniej podłogi. Wie o tym każdy, kto choć raz wziął pod uwagę wymianę posadzki w całym domu. Podłogi są nie tylko istotnym elementem aranżacji wnętrz.

Data dodania: 2010-07-22

Wyświetleń: 3016

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Muszą one być również praktyczne, wygodne w użytkowaniu i łatwe w konserwacji. Bogata oferta producentów podłóg sprawia jednak, że ten wybór może być naprawdę trudny.

Duża powierzchnia podłóg sprawia, że bardzo silnie oddziałują one na mieszkańców. To dlatego tak ważna jest ich kolorystyka i styl. Musi być również dobrana do pozostałych elementów wyposażenia wnętrza. W czasach, gdy łączenie ze sobą pomieszczeń spełniających różne funkcje jest tak modne wybór właściwej podłogi ma jeszcze większe znaczenie.
Decydując się na podłogę o intensywnym odcieniu i wzorzystej fakturze pamiętajmy, że jednocześnie powinna ona swoim wyglądem nawiązywać do całości aranżacji. Istnieje zasada według której podłoga powinna kolorystycznie nawiązywać do ram okiennych i parapetów.

Za pomocą podłogi można również skorygować mankamenty wnętrza. Np. jeśli jest ono zbyt niskie, jasna i błyszcząca podłoga sprawi, że pomieszczenie wyda się większe. Może to być podłoga z polerowanego gresu, polakierowanego na połysk drewna, białej lub kremowej żywicy epoksydowej. Jeśli będą to deski podłogowe albo panele powinny one być możliwie dużych rozmiarów. Jeśli pomieszczenie jest wysokie i dobrze oświetlone podłoga może mieć intensywnie ciemny kolor. Świetnie sprawdzą się tutaj takie podłogi jak gresy, granity, parkiety z drewna egzotycznego albo preparowane odmiany rodzime (tu ciekawym przykładem jest dąb wędzony).

Jeśli wnętrze ma być przytulne i nastrojowe to bez wątpienia zapewni to drewniana podłoga. Jeśli cenimy we wnętrzach naturalność, parkiet albo panele czy deski pozwolą nam uzyskać właśnie taki efekt. Parkiet ułożony w jodełkę to cecha charakterystyczna wnętrz klasycznych. Klepki ułożone równolegle będą pasowały do każdego rodzaju wnętrza. Szczególną popularnością wśród podłóg drewnianych cieszy się ostatnio parkiet przemysłowy, czyli tzw. mozaika sztorcowa. Łączenie gatunków i wzorów to cecha wnętrz nowoczesnych. Coraz popularniejsza staje się również podłoga korkowa, którą wyróżnia wyjątkowa funkcjonalność. Daje ona wrażenie ciepła i przytulności. Co więcej, podłoga z korka to idealna posadzka do pokoju alergika, gdyż korek nie uczula.

Do łask wracają wykładziny podłogowe, które cieszą bogactwem wzorów i motywów. Z bogatej oferty producentów można wybrać także bardzo różne stylistycznie wykładziny. Wzornictwo wyraźnie przemawia na korzyść wykładzin. Jednak ci, którzy chcą uczynić podłogę ważnym elementem aranżacji wnętrza z pewnością nie będą myśleli o zakryciu jej wykładziną albo dywanem.

Coraz częściej podłoga odgrywa jedną z ważniejszych ról w dekoracji wnętrza. Jeśli chcemy, aby podłoga była przede wszystkim trwała i wytrzymała powinniśmy wziąć pod uwagę posadzki wylewane z żywicy epoksydowej albo poliestrowej. Tego typu podłoga jest gładka jak szkło. Jednak położenie takiej posadzki wymaga zatrudnienia ekipy fachowców oraz użycia specjalistycznego sprzętu.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena