-- Architektura - z czym to się je? --
W dniu dzisiejszym zajmiemy się przedstawieniem ogólnych informacji na temat studiowania na kierunkach architektonicznych.
Wprowadzając chciałbym powiedzieć, że wydziały kształcące przyszłych architektów zapewniają studentom wszechstronne przygotowanie, tak by nie mieli kłopotów ze znalezieniem w przyszłości zatrudnienia, a często się zdarza, że praca czeka na przyszłych architektów już w czasie studiów.
-- Wiele możliwości --
Zatrudnienie po architekturze można znaleźć zarówno w kraju, jak i za granicą. Architekt to tak zwany wolny zawód. Oznacza to, że wykonujące go osoby mogą pracować jako samodzielni twórcy. Dlatego bardzo często pracują w swoich pracowniach lub biurach w przedziałach czasu jaki im najbardziej pasuje. Najlepsi zarabiają bardzo dużo, a rozpiętość między najwyższymi i najniższymi dochodami w branży jest ogromna.
Absolwenci studiów architektonicznych znajdą pracę w pracowniach architektonicznych i urbanistycznych. Poza tym mogą starać się o pracę w:
- urzędach administracji rządowej i samorządowej
- biurach nadzoru budowlanego
- przedsiębiorstwach budowlanych
- firmach organizujących wystawy
- teatrze, filmie i telewizji przy projektowaniu scenografii
- redakcjach pism branżowych i artystycznych
- firmach deweloperskich
- pracowniach wnętrzarskich
Tylko 20 procent absolwentów uczelni architektonicznych pracuje w swoim zawodzie. Tak jest w Polsce i na całym świecie. Pozostali nie mają problemów ze znalezieniem pracy w innych branżach. Z powodzeniem realizują się jako:
- scenografowie,
- reżyserzy,
- biznesmeni,
- producenci materiałów budowlanych,
- deweloperzy,
- graficy,
- dizajnerzy
Podsumowując należy podkreślić, że ten rodzaj studiów daje bardzo duże możliwości rozwoju dla osób ambitnych i pracowitych. Również proces rekrutacji jest bardzo wymagający dlatego warto przed studiami skończyć specjalistyczne kursy z rysunku, które przygotują Cię na Wydział Architektury i Urbanistyki, Architektury Krajobrazu oraz Architektury Wnętrz.