Hemoroidy, czyli żylaki odbytu, to guzki krwawnicze (powiększone żyły w odbytnicy) uwypuklające się wewnątrz lub na zewnątrz odbytu. Ryzyko powstania hemoroidów rośnie z wiekiem, w okresie ciąży i w czasie porodu. W większości przypadków żylaki odbytu zanikają po kilku tygodniach, ale mogą nawracać.

Data dodania: 2010-07-20

Wyświetleń: 18522

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Objawy hemoroidów:
- krwawienia z odbytu i wydzielina śluzowa (widoczne np. na papierze toaletowym po oddaniu stolca);
- uczucie dyskomfortu;
- bolesność podczas oddawania stolca;
- swędzenie i pieczenie;
- widoczne i wyczuwalne niebieskopurpurowe guzki na zewnątrz odbytu;
- silny ból, jeśli dojdzie do zakrzepu, owrzodzenia i stanu zapalnego żylaka.

Przyczyny hemoroidów:
- niewłaściwe odżywianie się;
- przewlekłe zaparcia (zatwardzenia), wysiłek podczas parcia, jednak zdarzają się pacjenci z hemoroidami, u których zaparcia nie występują;
- dziedziczność, wrodzone osłabienie tkanek odbytu;
- ciąża, zwiększone stężenie progesteronu, który powoduje osłabienie ścian naczyń żylnych + powiększona macica wywołuje wzrost ciśnienia wywieranego na naczynia krwionośne w obrębie miednicy, co sprzyja zastojowi krwi w żyłach odbytnicy;
- praca siedząca.

Hemoroidy to bardzo popularne i wstydliwe schorzenie - w pewnym okresie życia choruje na żylaki odbytu 8 na 10 osób. Podobno były przyczyną klęski Napoleona pod Waterloo :) Występują równie często u kobiet, jak i u mężczyzn. 

Domowe leczenie i profilaktyka hemoroidów, przeprowadzone według poniższych wskazówek, trwale zapobiega kłopotliwej wizycie u lekarza:

HEMOROIDY - LECZENIE ZEWNĘTRZNE:

Nasiadówka, czyli siedzenie z podkurczonymi nogami w wannie wypełnionej ciepłą wodą na 7-10 cm. Według wielu fachowców jest to najskuteczniejsza metoda walki z hemoroidami. Ciepła woda łagodzi ból i wspomaga przepływ krwi w okolicach odbytu - ustępuje obrzęk powiększonych żył. W wodzie można rozpuścić łagodny środek przeciwzapalny lub olejek leczniczy.

Kąpiel mikrobąbelkowa. W kontekście hemoroidów, woda nazywana białą lub mleczną zapewnia unikalny mikromasaż, który w połączeniu z ciepłą temperaturą jeszcze silniej poprawia krążenie krwi. Działanie sterylizujące mikrobąbelków pozwala na precyzyjne mycie bez stosowania chemicznych środków myjących typu mydło, które drażnią wszystkie rany, w tym krwawiące żylaki odbytu, opóźniając gojenie. Z tych względów nasiadówki w mlecznej wodzie często okazują się najskuteczniejszym elementem zewnętrznego leczenia hemoroidów.
Natomiast kule piorące, które bez utraty skuteczności prania ograniczają zużycie środków chemicznych, sprawiają, że bielizna jest bardziej przyjazna dla wrażliwego odbytu. Im mniej proszku w praniu, tym lepiej wypłukana odzież z drażniących pozostałości chemii.

Leki zewnętrzne w postaci kremów i czopków na ogół nie leczą hemoroidów, ale skutecznie zmniejszają ból i obrzęk. Przy czym kremy i maści są lepsze, gdyż czopki nie pomagają w przypadku hemoroidów zewnętrznych i często także przy żylakach wewnętrznych - zwykle przesuwają się wyżej, nie wywierając pożądanego skutku.

Wywar z oczaru wirginijskiego obkurcza naczynia krwionośne i zatrzymuje krwawienie. Należy nasączyć nim wacik i umieścić w odbycie. Jeden z najskuteczniejszych sposobów na zewnętrzne hemoroidy, zwłaszcza krwawiące.

Wazelinę lub inny tłusty krem należy nałożyć wacikiem lub palcem na głębokość 1,5 cm.

Biszofit to sole mineralne prehistorycznego pochodzenia. Można je stosować zamiast wazeliny lub kremów, często z lepszym skutkiem. Równie efektywna jest maść majerankowa. 

Zimny okład. Przykładanie woreczka z lodem pomaga złagodzić silny ból towarzyszący zakrzepicy hemoroidów.

Okłady z gotowanej cebuli. Należy ugotować cebulę w całości, następnie pociąć w plastry i jeszcze ciepłą przyłożyć do odbytu, aż wystygnie.

Polewanie naprzemienne kolan (gorąca-zimna) kilka razy po 8-10 sekund. W ten sam sposób można polewać prysznicem pupę, stojąc w wannie lub brodziku, co poprawia krążenie w obrębie odbytu.

HEMOROIDY - LECZENIE WEWNĘTRZNE (DIETA):

Nadwaga wywołuje nadmierne obciążanie kończyn dolnych, dlatego osoby otyłe częściej chorują na hemoroidy oraz na żylaki nóg. Wskazane jest odchudzanie poprzez zdrową dietę i aktywność fizyczną.

Czego nie jeść...?

Sól zatrzymuje wodę w organizmie, także jej nadmiar prowadzi do przepełnienia wszystkich naczyń krwionośnych, również w odbycie.

Kawa, ostre przyprawy, piwo i cola są niewskazane, gdyż nasilają dokuczliwy świąd.

...a co jeść?

Dieta powinna obfitować w dużo świeżych owoców i warzyw - minimum 5 porcji dziennie. Należy się starać, aby w przygotowywanych posiłkach było jak najwięcej produktów bogatych w błonnik.

Błonnik. Miękki stolec podczas wypróżniania ułatwia parcie, a zaparcie jest główną przyczyną obrzęku żył w odbytnicy. Należy pić jak najwięcej płynów i jeść dużo włókien pokarmowych (błonnika), dzięki czemu stolec będzie miękki i łatwo przejdzie przez odbyt. Błonnik zwiększa ilość wody w kale, a rzadszy kał łatwiej jest wydalany.
Obfite źródła włókien to m.in. płatki owsiane, grube kasze, otręby pszenne i ciemne pieczywo pełnoziarniste. Jednak ich trwałe włączenie do jadłospisu w wielu przypadkach bywa trudne ze względu na rzekomą niską atrakcyjność smakową tych produktów - alternatywą są suplementy błonnika.

Ostropest plamisty to roślina silnie oczyszczająca organizm i eliminująca toksyny z krwi. Natomiast czysta krew to jej swobodniejsze krążenie, czyli mniejsza podatność na zastoje i powstawanie żylaków w obrębie odbytu i nóg (wzmocnione naczynia krwionośne i ograniczone krwawienia). Dodatkowo nasiona ostropestu zawierają potrzebny błonnik.

Colostrum, czyli siara, pierwsze mleko matki ssaka po urodzeniu. Suplementacja siarą przynosi dobre rezultaty w leczeniu hemoroidów, ponieważ hamuje ona rozwój bakterii odpowiedzialnych za powstawanie żylaków i wzmacnia naczynia krwionośne (wg artykułu naukowego "Colostrum vs. hemoroidy").

Collinsonia canadensis to ziele o silnym działaniu ściągającym, wzmacniające strukturę i funkcję żył. Kapsułki leku należy popijać pełną szklanką wody.

Leki doustne stanowią czynnik wspomagający leczenie hemoroidów - polepszają wydolność żylną kończyn dolnych. Np. diosmina zwiększa napięcie ścian żylnych, działa ochronnie na strukturę naczyń krwionośnych, poprawia powrót krwi z układu żylnego, zmniejsza nadciśnienie i zastój żylny w nogach oraz odbycie, a także wykazuje właściwości przeciwzapalne.

WSKAZÓWKI W CODZIENNYM ŻYCIU:

Staranne podcieranie jest niezwykle ważne po każdym opróżnieniu. Należy robić to dokładnie i delikatnie.

Właściwy papier jest nie perfumowany, bezbarwny i miękki, najlepiej przed użyciem zwilżyć go wodą. Wiele tanich papierów toaletowych zawiera drażniące substancje chemiczne. Alternatywą są higieniczne chusteczki do twarzy z kremem nawilżającym lub do higieny intymnej.

Specjalna toaleta z kranikiem do systematycznej higieny okolicy odbytu.

Nie wolno drapać! Skutkiem jest tylko chwilowa ulga, a łatwo może dojść do uszkodzenia ścianek delikatnych żył, co znacznie pogorszy dolegliwość.

Nie wolno dźwigać! Ciężkie przedmioty i wzmożony wysiłek mogą mieć podobne działanie jak parcie na stolec i zaostrzą schorzenie.

Ciąża sprzyja tworzeniu się hemoroidów. Powiększona macica uciska naczynia odprowadzające krew z żył hemoroidalnych. Należy kilka razy w ciągu dnia kłaść się na lewym boku na około 20 minut, co zmniejsza ucisk na żyłę główną dolną.

Na swoje miejsce. Jeśli z odbytu wystaje śluzówka wraz z powiększonymi żyłami, należy delikatnie i czystymi opuszkami palców włożyć to tam, gdzie było - pozostawienie hemoroidów na zewnątrz prowadzi do powstania skrzepów.

Poduszka do siedzenia powinna być okrągła z otworem w środku. Pomocne są poduszki poporodowe lub podróżne.

PORADA LEKARSKA

Każde krwawienie z odbytu jest bezwzględnym wskazaniem do wizyty lekarskiej i wyjaśnienia przyczyny. Oprócz hemoroidów może to być także objaw nowotworu lub zakażenia pasożytem po powrocie z egzotycznej podróży. Diagnoza lekarska jest niezbędna również w przypadku odczuwania dyskomfortu lub bólu podczas oddawania stolca, który utrzymuje się kilka tygodni.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena