Postrzeganie graczy komputerowych przez ogół publiczny zaczyna się od stwierdzenia, że gracz to zwykle mężczyzna. Podczas gdy nie jest to zawsze trafne powiedzenie, jednak większość graczy posiada chromosom Y.

Data dodania: 2010-07-11

Wyświetleń: 2106

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 6

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

6 Ocena

Licencja: Creative Commons

Badania przeprowadzane w przeszłości odkryły związek między mechanizmami neuropsychicznymi rządzącymi mózgami graczy komputerowych. Skany tomograficzne wykazały, że sukces, jaki następuje w wyniku osiągnięcia celu gry skutkuje wydzielaniem się dopaminy w części mózgu odpowiedzialnej za nagradzanie. Następnie zostały przeprowadzone inne badania. Grupa naukowców z uniwersytetu w Stanford przeprowadziła je w celu dowiedzenia się czy mogą istnieć jakiekolwiek neurologiczne różnice między kobietą a mężczyzną pod kątem gier komputerowych i uzależnienia od nich.

Nie stwierdzono różnic u obojga płci między umiejętnościami wykazywanymi w różnych formach rozrywek komputerowych ale ochotnicy męscy byli zauważalnie szybsi w pojmowaniu jak gra działa i uzyskiwali lepsze wyniki w osiąganiu jej celu. Używając specjalnych skanerów, naukowcy sporządzili profile aktywności mózgowej dla obu badanych grup. Mózg męski wykazał większą aktywność prawego jądra półleżącego, prawego ciała migdałowatego i kory oczodołowej. Czyli pozytywnie stwierdzono, że istnieje duży związek między sukcesami w osiąganiu celu gry i znacznie zwiększoną aktywnością mózgową u mężczyzn. Jednak nie dotyczyło to kobiet.

Można spróbować wyciągnąć z tego jakieś wnioski. Badania nie określiły jasno, że męscy gracze będą zawsze uzależnieni od gier komputerowych. Nie stwierdzono też, że kobiety nie mogą się uzależnić dzięki różnicom w mózgu. Jednak badania jednoznacznie wykazały, że przy kontakcie męskiego mózgu z grą, wykazuje on znacznie większą aktywność obszarów odpowiedzialnych za nagradzanie aniżeli mózg kobiety. Ta zwiększona aktywność obszarów nagradzania jest bardzo ważna w procesie uzależniania się.

Licencja: Creative Commons