Badania przeprowadzane w przeszłości odkryły związek między mechanizmami neuropsychicznymi rządzącymi mózgami graczy komputerowych. Skany tomograficzne wykazały, że sukces, jaki następuje w wyniku osiągnięcia celu gry skutkuje wydzielaniem się dopaminy w części mózgu odpowiedzialnej za nagradzanie. Następnie zostały przeprowadzone inne badania. Grupa naukowców z uniwersytetu w Stanford przeprowadziła je w celu dowiedzenia się czy mogą istnieć jakiekolwiek neurologiczne różnice między kobietą a mężczyzną pod kątem gier komputerowych i uzależnienia od nich.
Nie stwierdzono różnic u obojga płci między umiejętnościami wykazywanymi w różnych formach rozrywek komputerowych ale ochotnicy męscy byli zauważalnie szybsi w pojmowaniu jak gra działa i uzyskiwali lepsze wyniki w osiąganiu jej celu. Używając specjalnych skanerów, naukowcy sporządzili profile aktywności mózgowej dla obu badanych grup. Mózg męski wykazał większą aktywność prawego jądra półleżącego, prawego ciała migdałowatego i kory oczodołowej. Czyli pozytywnie stwierdzono, że istnieje duży związek między sukcesami w osiąganiu celu gry i znacznie zwiększoną aktywnością mózgową u mężczyzn. Jednak nie dotyczyło to kobiet.
Można spróbować wyciągnąć z tego jakieś wnioski. Badania nie określiły jasno, że męscy gracze będą zawsze uzależnieni od gier komputerowych. Nie stwierdzono też, że kobiety nie mogą się uzależnić dzięki różnicom w mózgu. Jednak badania jednoznacznie wykazały, że przy kontakcie męskiego mózgu z grą, wykazuje on znacznie większą aktywność obszarów odpowiedzialnych za nagradzanie aniżeli mózg kobiety. Ta zwiększona aktywność obszarów nagradzania jest bardzo ważna w procesie uzależniania się.