W Europie prawie osiemdziesiąt procent ludności jest nosicielem tego wirusa. Do tej pory nie wymyślono żadnego skutecznego leku ani też szczepionki przeciwko tej chorobie. O czym mowa? Ta choroba to oczywiście cytomegalia. Jej okres wylęgania należy do długich. Może trwać od trzech tygodni do nawet trzech miesięcy.
W jaki sposób przenosi się wirus? Przede wszystkim przez kontakt z osobą, która jest już zarażona. A dodatkowo przez ślinę, mocz, czy też krew. Dlatego właśnie choroba ta bardzo często występuje u dzieci, które przebywają w żłobkach, przedszkolach czy też szkołach. Uwaga: bardzo łatwą złapać ją jeśli jest się mamą w ciąży i pracuje w przedszkolu, szkole lub choćby pierwsze dziecko odbiera z takich miejsc/
Przebieg choroby o dziwo jest zwykle bezobjawowy ale u kilku procent populacji chorującej pewne objawy się pojawiają. Jest to między innymi podwyższona temperatura , bóle głowy, mięśni, kaszel. Dlatego tak łatwo jest pomylić tą chorobę z popularną grypą lub też przeziębieniem.
Cytomegalia w ciąży może prowadzić do zakażenia płodu. Jeżeli dziecko urodzi się z cytomegalią wrodzoną to u części z tych dzieci może ujawnić się zespół cytomegalii wrodzonej. Jakie są objawy? Żółtaczka, powiększenie wątroby, głuchota, zapalenie siatkówki oraz wiele innych.I o ile dorosli przechodzą cytomegalię możliwie lekko, to dla dzieci moze być zmianą, która zawazy na całym przyszłym życiu.
Warto uważać i reagować możliwie szybko, bo wirusy których nie widać, tak jak omawiany, lubia atakować mocniej i silniej, niż moglibyśmy chociazby przypuszczać.