Dziś rada skąd brać grafikę na swoją stronę. Wiesz na pewno, że jest coś takiego jak prawa autorskie. Ktoś kto włożył prace w zrobienie zdjęcia albo wykonanie grafiki może oczekiwać jakiejś gratyfikacji jeśli umieści swoje wypociny w Internecie. 

Data dodania: 2010-07-05

Wyświetleń: 3294

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

Kopiując takie coś bez jego zgody narażasz się na problemy z prokuraturą :) Są jednak osoby, które umieszczają swoje grafiki w sieci za darmo i można z nich korzystać do woli.

Dlaczego warto używać grafik, zdjęć i obrazków? To proste – aby upiększyć swojego bloga, zwiększyć jego atrakcyjność w oczach czytelników. To wszystko przekłada się później na efekty. Profesjonalnie wyglądający Blog przyciąga uwagę.

Kiedy piszę o grafice mam na myśli różnego rodzaju zdjęcia, obrazki, grafiki, które wklejasz pomiędzy treść aby upiększyć nieco swoje posty. Możesz to uzyskać z 4 źródeł.

1. Zrobić je samemu. Jeśli się znasz na rzeczy i masz na to czas – to może być jedna z lepszych opcji dla Ciebie na początek, jednak większość osób nie umie albo nie chce tracić czasu na zabawę w grafika dlatego będzie chciała wybrać coś innego.

2. Możesz skorzystać z tzw. Banków zdjęć i grafik. Jest kilkadziesiąt bardzo dużych banków, w Polsce jednym z największych jest np. http://pl.fotolia.com . Banki takie pozwalają Ci na zakup pojedynczych zdjęć/grafik albo całych pakietów za określoną z góry sumę. Uzyskujesz wtedy prawa autorskie do tego co kupisz. Rozwiązanie fajne ale czasami bardzo kosztowne.

3. Możesz także skorzystać z usług jakiegoś grafika, który wykona Ci zestaw grafik na życzenie. To rozwiązanie, z którego będziesz korzystać w późniejszym czasie, kiedy Twój serwis będzie bardzo rozbudowany i dochodowy. Warto od samego początku rozglądać się za taką osobą, nawiązać relacje i jak zajdzie potrzeba – złożyć zamówienie.

4. Możesz skorzystać z darmowych grafik umieszczanych przez użytkowników w Internecie. Czasami warunkiem użycia takiej grafiki jest pozostawienie odnośnika na swojej witrynie do strony autora grafiki. Innym razem jest to całkowicie darmowe. Niektóre bogate, darmowe serwisy z których sam aktualnie korzystam :

http://www.morguefile.com/

http://www.imageafter.com/

http://www.sxc.hu/ - wymaga zarejestrowania się i zalogowania przed pobraniem

http://www.everystockphoto.com/ strona do wyszukiwania darmowych grafik na innych portalach. Warto przed pobraniem zapoznać się z warunkami użycia fotografii.

http://www.stockvault.net/ po pobraniu grafiki strona automatycznie dodaje podpis do zdjęcia skąd zostało pobrane.

http://www.public-domain-photos.com/ darmowe zdjęcia oraz cliparty

http://www.pdclipart.org/ darmowe zdjęcia oraz cliparty

Podobnie jak w życiu tak samo w internecie : liczy się pierwsze wrażenie. Dopiero później czytelnik zwraca uwagę na to co piszesz.  Jeśli nie zrobisz dobrego pierwszego wrażenia większość osób zamknie stronę zanim się jeszcze zorientuje co na niej jest. Dlatego dbaj o wygląd, o przejrzystość (jeśli strona będzie miała pełno reklam to też stracisz czytelnika), przyciągaj zainteresowanie nagłówkami, grafikami, wyglądem, teksem i co tylko Ci przyjdzie na myśl :)

Miłej zabawy.

Nigdy się nie poddawaj

Licencja: Creative Commons
2 Ocena