Postanowiliście kupić mieszkanie. Zdecydowaliście się na wersję "pod klucz", ale nie wiecie na co zwracać uwagę przy odbiorze? Boicie się oszustwa? Ten artykuł jest dla was.

Data dodania: 2010-06-30

Wyświetleń: 2903

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

Własne mieszkanie jest często spełnieniem marzeń i oznaką życiowego sukcesu. Dlatego warto zadbać o to, aby nasze wymarzone lokum nie okazało się bublem. Szczególna uwagę należy zwrócić przy odbieraniu mieszkań "pod klucz".

Czas odbioru

Może zabrzmi to dziwnie, ale warto zadbać o odpowiednią godzinę, na którą umawiamy się na odbiór mieszkania.  Przy świetle dziennym będziemy w stanie zauważyć więcej usterek i niedociągnięć, niż przy sztucznym. Należy sobie zadać pytanie, czy będziemy w stanie w wystarczającym stopniu ocenić stan mieszkania. Jeżeli nie jesteśmy pewni swojej wiedzy w zakresie budownictwa warto postarać się o towarzystwo fachowca, który bez problemu wychwyci wszelkie niedoróbki.

Na co zwracać uwagę

W pierwszej kolejności powinniśmy sprawdzić powierzchnię mieszkania - powinna dokładnie zgadzać się z tą w umowie. Kolejnym punktem odbioru powinna być kontrola ścian, sufitu i podłóg. Muszą być proste, bez niedoróbek i wyszczerbień. Następnie sprawdzamy drzwi i okna. Powinny się łatwo zamykać i otwierać. Okna muszą być szczelne i dobrze osadzone, nie mogą być zachlapane farbą, ani mieć porysowanych szyb. W następnej kolejności sprawdzamy media - czy we wszystkich gniazdkach mamy prąd, czy wszystkie dopływy i odpływy wody funkcjonują prawidłowo.

Czy rzeczywiście pod klucz?

Szczególną uwagę musimy zwrócić na stan nawierzchni - terakoty, glazury itp. Deweloper powinien dostarczyć nam informacje o użytych materiałach. Powinniśmy dokładnie sprawdzić tzw. biały montaż wannę, umywalkę i toaletę - czy zostały prawidłowo podłączone, czy są dobrze zamocowane i czy nie są uszkodzone. Warto również sprawdzić markę zamontowanej armatury.

Wyposażenie dodatkowe

Warto także sprawdzić czy zamontowane wyposażenie dodatkowe pokrywa się z tym w ofercie. Na przykład mieszkania pod klucz Gdańsk, które oferuje deweloper budujący Osiedle Lazurowe, posiadają łącza internetowe, telewizyjne oraz video domofony. Należy sprawdzić, czy wymienione dodatki rzeczywiście są prawidłowo zamontowane. W wypadku video domofonu należy również sprawdzić, czy jakość obrazu i dźwięku jest wystarczająca do identyfikacja gościa. Jeżeli deweloper zagwarantował dodatkowe wyposażenie w postaci sprzętu kuchennego trzeba sprawdzić czy wstawione urządzenia działają. W przypadku zamontowania kuchenki gazowej wskazane jest sprawdzenie szczelności przyłączenia do instalacji gazowej, jak również samej instalacji posługując się odpowiednim miernikiem, w który należy zaopatrzyć się wcześniej.

Opanuj emocje

Na zakończenie najważniejsza rada - jeżeli chcemy cieszyć się mieszkaniem bez usterek na czas odbioru powinniśmy "wyłączyć emocje" - radość z własnego M może nam przesłonić techniczne niedoróbki. Zdrowy rozsądek będzie naszym najlepszym doradcą.

Licencja: Creative Commons
2 Ocena