Dobry pomysł może być na wagę złota. Może doprowadzić Cię do sławy, pieniędzy a jego realizacja dać Ci ogromną satysfakcję. Niestety, często pozwalamy naszym pomysłom uciec gdzieś w niepamięć. Dowiedz się jak temu zapobiec i jak kreować dobre pomysły.

Data dodania: 2006-09-03

Wyświetleń: 9525

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 6

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

6 Ocena

Licencja: Creative Commons

Ile razy zdarzyło Ci się wpaść na jakiś rewelacyjny pomysł? A ile razy po jakimś czasie przypominałeś sobie: "Kurcze, miałem świetny pomysł, ale nie pamiętam jaki!". Czy będę mial rację jeśli powiem, że zdarza się to za często?

Istnieje łatwy sposób aby temu zapobiec:
 

Zapisuj swoje pomysły

Noś przy sobie malutki notes i długopis, woź w samochodzie coś do pisania. Gdy tylko wpadnie Ci do głowy ciekawa myśl, zanotuj ją. Cenne myśli lubią nachodzić nas w najbardziej niespodziewanych momentach. Dlatego warto być przygotowanym na ich utrwalenie. Dobrze w roli przenośnej pamięci może również spisać się telefon komórkowy.

Załóż "Zeszyt Pomysłów" - coś w rodzaju dziennika-pamiętnika. Zapisuj w nim wszystkie pomysły, oceniaj je, wypisuj ich plusy i minusy, planuj realizację.

Pomysły warto zapisywać z co najmniej 3 powodów:
- nie musisz martwić się o to, że coś zapomnisz,
- tworzysz bazę pomysłów i nawet jeśli wiele z nich teraz nie ma szans na realizację, to w przyszłości może być inaczej,
- zapisując pomysły pobudzasz swój umysł do twórczego myślenia i tworzenia kolejnych pomysłów.

Twórcze sesje

Oprócz notowania urządzaj również sesje wymyślania nowych pomysłów. Sam lub wspólnie z innymi. To może być całkiem niezła zabawa. Pamiętaj jednak, aby oddzielić proces wymyślania pomysłów od ich oceniania. Najpierw przez kilka minut zapisuj wszystkie pomysły jakie Ci przyjdą do głowy, nawet te absurdalne a dopiero później je oceniaj.

Jeśli np. prowadzisz firmę i zatrudniasz kilka osób, umów się z nimi wszystkimi na burzę mózgów. Spróbujcie wymyślić jak najwięcej rozwiązań typowych problemów, z którymi się spotykacie:
- jak zmniejszyć koszty bez utraty jakości,
- jak zwiększyć sprzedaż,
- jak zdobyć nowych klientów
- itp.

Nie oceniajcie pomysłów. Spisujcie każdy na tablicy lub kartce papieru. Niech każdy doda coś od siebie. Kiedy Wasza pomysłowość się wyczerpie, przejdźcie do oceniania i wstępnej selekcji.

Odkrywcza lista

Każdy z nas ma jakieś problemy. Do ich rozwiązania można użyć "odkrywczej listy". Jak ją zrobić? To proste. Załóżmy, że chcesz znaleźć lepszą pracę. Weź czystą kartkę papieru. Zatytułuj ją "15 sposobów na znalezienie lepszej pracy" i szybko wymyśl 15 sposobów, dzięki którym osiągniesz swój cel. Rób tak codziennie wieczorem lub nawet kilka razy dziennie. Nie martw się jeśli przez kilka dni Twoje pomysły będą się powtarzać, w końcu umysł podsunie Ci nowe rozwiązania.

Podobnie jak przy burzy mózgów, podczas zapisywania nie zastanawiaj się nad pomysłami jakie przychodzą Ci do głowy. Nie myśl, czy są realne czy z kosmosu. Po prostu je zapisuj, najlepiej tak szybko jak tylko sie da, aż wymyślisz 15 sposobów lub więcej. Daj sobie na to, powiedzmy 5 minut. Po tym czasie, kiedy Twoja lista jest już pełna, możesz przejść do oceny pomysłów. Jeśli wolisz zrobić to później, proszę bardzo. Dasz szansę swojej podświadomości, aby popracowała nad tym co wymyśliłeś.

"Odkrywcze listy" możesz zapisywać w swoim "Zeszycie Pomysłów". W ten sposób będziesz miał szybki wgląd we wszystkie listy jakie stworzyłeś.

Dobry pomysł może być na wagę złota, dlatego warto zapisywać pomysły. Może któryś z nich uczyni z Ciebie milionera, albo przynajmniej szczęśliwszego człowieka. Czego Tobie i sobie życzę.

Licencja: Creative Commons
6 Ocena