Jak dostać pracę o jakiej marzysz lub choćby jakąkolwiek pracę? To pytanie zadają sobie wszyscy szukający pracy. Niestety nikt nie ma na to gotowej recepty. Możesz jednak posłużyć się własną pomysłowością, aby szybciej osiągnąć swój cel.

Data dodania: 2010-04-14

Wyświetleń: 3991

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Wydawać by się mogło, że ostatnio w Polsce jest lepiej o pracę. W końcu tak wielu rodaków wyjechało za granicę a kryzys dotyka nas jakby mniej. Po części tak jest, jednak dotyczy to głównie prac fizycznych lub technicznych. Pozostali niestety mają nadal problem ze znalezieniem pracy.

Poszukując pracy zazwyczaj musisz przejść dwa etapy rekrutacji: wysłać CV i list motywacyjny a następnie, jeśli Cię zaproszą, przejść rozmowę kwalifikacyjną.

O każde atrakcyjne stanowisko pracy ubiega się często kilkadziesiąt, a nawet kilkaset osób. Każda z nich najpierw wysyła swoje CV i list motywacyjny. Wyobraź sobie taką górę podań. Sam pracodawca może mieć problem z ich przeglądnięciem i wyborem osób, które zaprosi na rozmowę kwalifikacyjną.

Większość z tych podań (jeśli nie wszystkie) napisania jest według standardowych wzorów znalezionych w internecie lub dołączonych do edytora tekstu. Większość zawiera te same oklepane formułki i nawet wygląda praktycznie tak samo.

Jak z tego zalewu podań pracodawca ma wybrać akurat Ciebie?

Odpowiedzią na to pytanie są dwa słowa: Wyróżnij się!

Spraw, żeby Twoje podanie o pracę było inne niż wszystkie, przykuj nim uwagę rekrutujących i zaciekaw swoją osobą. Oto kilka podpowiedzi co możesz zrobić:

- wydrukuj swoje podanie na kolorowym papierze. Może niech to nie będzie zbyt ostry kolor przesłaniający tekst jak np. czerwony, ale bardziej łagodny żółty, zielony, niebieski. Nawet jeśli wysyłasz standardowe CV, kolorowa kartka będzie się wyróżniać i z pewnością przykuje uwagę pracodawcy. Dodatkowo możesz użyć ładniejszej, ozdobnej koperty, co zwiększy efekt.

- napisz nietypowe podanie w formie gazety, listu gończego itp. Z pewnością nie będzie to łatwe, jednak warto jeśli starasz się o interesującą posadę. Jak pisałem wcześniej, dodatkowo do wydruku możesz użyć kolorowego papieru.

- zrób zupełnie odjechane CV. W jednym z programów telewizyjnych rekruterzy opowiadali o najbardziej nietypowych podaniach z jakimi się zetknęli np. podanie w butelce zatkanej korkiem, podanie w formie torebki na nasiona z nadrukowaną instrukcją hodowli/cv. Oczywiście taką formę należy dopasować do konkretnej oferty pracy. Wymaga to też sporej kreatywności, jednak wysiłek może się opłacić.

Tylko taka mała uwaga. Przygotowanie jakiegokolwiek podania, nie tylko nietypowego, nie oznacza koloryzowania w nim swoich umiejętności, wiedzy lub doświadczenia. Głupio byłoby później zepsuć swój wizerunek, który wcześniej podbudowany był ciekawym podaniem o pracę. Pisz więc prawdę, ale przedstaw ją w interesujący sposób.

Niektórzy twierdzą, że wszelkie nietypowe CV i listy motywacyjne są dobre tylko w przypadku kreatywnych zawodów. Myślę, że to nie do końca jest prawdą. Oczywiście zawsze może być tak, że forma nie będzie miała znaczenia, lub nietypowe podanie nie będzie plusem. Jednak moim zdaniem w większość przypadków nietypowe podanie będzie pracowało na Twoją korzyść.

Zresztą pomyśl, gdybyś byłbyś pracodawcą i dostał interesujące podanie, czy nie chciałbyś zaprosić takiej osoby na rozmowę? A przecież o to właśnie chodzi. Może być nawet tak, że dzięki swojej pomysłowości od razu dostaniesz ofertę pracy, a rozmowa kwalifikacyjna będzie tylko formalnością. Czego Ci serdecznie życzę.

Licencja: Creative Commons