Co to takiego dźwignia finansowa? Jak pomnażać własne pieniądze? Jak uzyskiwać wyższe zwroty przy zmniejszonym ryzyku? Jak z sukcesem inwestować własne pieniądze?

Data dodania: 2010-06-11

Wyświetleń: 5671

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

Dźwignia finansowa lub inaczej dźwignia własnych pieniędzy (pomnażanie pieniędzy) daje ogromne możliwości szybkiego pomnażania własnego kapitału i zwiększania zwrotów z inwestowanych pieniędzy.

Dźwignia to nic innego, jak: większe osiągi przy mniejszych nakładach. Dźwignię wykorzystujemy w różnych dziedzinach życia, nawet nie zdając sobie z tego sprawy. Np. aby podnieść ciężki przedmiot, możemy zastosować dźwig lub podnośnik. Dźwignią dla przenoszenia się z miejsca na miejsce jest skonstruowany początkiem XX wieku samolot.


Na tej samej zasadzie stosując dźwignię możemy przyspieszyć pomnażanie naszych pieniędzy. Aby jednak uzyskiwać większe zwroty z zainwestowanych pieniędzy potrzebna jest finansowa inteligencja i wiedza, która pozwoli nam to osiągnąć przy minimalnym ryzyku. Tylko brak wiedzy finansowej uniemożliwia lub maksymalizuje ryzyko stosowania zaawansowanych dźwigni finansowych, bowiem dźwignia może działać w dwie strony:

1. Bardzo szybko Cię bogacić - jeśli masz wysokie finansowe IQ i wiesz, co robisz.

2. Bardzo szybko wprowadzić Cię w stan bankructwa - jeśli jesteś finansowym ignorantem, a mimo to chcesz szybko się wzbogacić. Wtedy brak wiedzy finansowej powoduje, że inwestowanie jest czystym hazardem (nie wiesz co robisz).

Osoba, która na przykład wkłada własne pieniądze do banku, nie ma dźwigni. Wykorzystuje własne pieniądze. Pieniądz oszczędzany w ten sposób posiada współczynnik dźwigni równy 1 : 1. Osoba oszczędzająca w banku pokrywa 100% tej inwestycji z własnych pieniędzy.

Jednak jeśli weźmiemy pod uwagę na przykład inwestycję w budynek wielomieszkaniowy pod wynajem, gdzie bank pokrywa 80% całej kwoty inwestycji, a czynsze z wynajętych mieszkań płyną do mnie, wtedy - używając pieniędzy banku, dźwignia wynosi już 1 : 4. Na każdą złotówkę inwestowaną przeze mnie, bank pożycza mi cztery.

Niestety większość ludzi woli lokować własne finansowe nadwyżki w bankach. Mimo, że oszczędzanie na lokatach, a także zdywersyfikowany portfel funduszy inwestycyjnych są jedną z form dźwigni, to mają historycznie niski zwrot. Szczerze mówiąc - jak zapewne większość ludzi wie - oszczędzanie oraz inwestowanie w fundusze inwestycyjne nie wymaga posiadania zbyt wielkiej inteligencji finansowej. Dlatego właśnie zwrot z tego typu instrumentów inwestowania jest historycznie bardzo niski.

Aby uzyskiwać wyższe zwroty (niż te z lokat bankowych i funduszy inwestycyjnych) z zainwestowanych przez siebie pieniędzy potrzebne jest posiadanie wyższej finansowej inteligencji. Wielu ludzi uważa, że wyższy zwrot z inwestycji wymaga wyższego stopnia ryzyka. To nieprawda. Wszystko to zależy od finansowej inteligencji.

Jednym z powodów, dla których tak wielu ludzi zmaga się z finansową dźwignią (pomnażaniem) własnych pieniędzy jest to, że przekazują własne pieniądze finansowym „ekspertom", takim jak np. bankowiec, menadżer funduszu inwestycyjnego czy doradca finansowy.
Problem takiego postępowania leży w tym, że jeśli przekazujesz własne pieniądze komuś innemu - to niczego się nie nauczysz jeśli chodzi o finanse i inwestowanie, nie zwiększasz swojej finansowej inteligencji i nie masz szans na stanie się finansowym ekspertem dla własnych pieniędzy. Jeśli ktoś inny zarządza twoimi pieniędzmi i rozwiązuje twoje finansowe problemy, a ty się tylko modlisz, żeby to robił dobrze - to nie możesz zwiększać swojej finansowej inteligencji.

Więcej nt. dźwigni w książce (e-booku): "Jak pracując mniej, zarabiać więcej" (link poniżej)

Licencja: Creative Commons
2 Ocena