Natomiast w październiku naukę w bydgoskiej uczelni zainauguruje kilkudziesięciu przyszłych inżynierów mechaników lotniczych, którzy skorzystają z wysokich dopłat unijnych w trybie stacjonarnym.
"Lotnictwo i Kosmonautyka - kierunek dla profesjonalistów" to projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Dotacja wynosi 50%, dzięki czemu koszt roku nauki na 3,5 letnich studiach wyniesie 2500 zł (koszt czesnego nie ma prawa ulec zmianie).
O przyjęciu decyduje konkurs świadectw, a rekrutacja trwać będzie od czerwca do września. W ramach studiów gwarantowane są bezpłatne zajęcia fakultatywne z matematyki i fizyki, które to przedmioty nierzadko sprawiają młodzieży duże problemy. Program przewiduje również doradztwo zawodowe oraz praktyki gratis (np. w bydgoskich Wojskowych Zakładach Lotniczych). Absolwenci kierunku mogą liczyć ponadto na trzymiesięczny staż z wynagrodzeniem.
- Zarówno pracodawcy, jak i absolwenci borykają się z problemem niedostosowania programów nauczania do wymagań rozporządzenia Komisji Europejskiej z 2003 r., a szczególnie załącznika PART 66, określającego wymagania dotyczące licencjonowania obsługi technicznej statku powietrznego, który zawiera ścisłe wytyczne odnośnie programu nauczania - mówi dr Monika Wiśniewska, dziekan wydziału LiK Wyższej Szkoły Środowiska w Bydgoszczy.
- Zmodyfikowane studia na naszym wydziale w ramach wspomnianego projektu, rozwiązują ten problem, dostosowując program do wymogów pracodawców. Absolwenci szybciej niż dotychczas będą mogli uzyskiwać również pełną samodzielność zawodową - dodaje pani dziekan. Istniejąca od 1998 roku uczelnia jest jedyną niepubliczną w kraju, oferującą aktualnie studia inżynierskie o specjalności inżynier mechanik lotniczy.
Węcej pod adresem www.mechanik.akademialotnicza.pl.