Ważne jest, aby w trakcie inwestowania, nie okazało się, że ten łatwy z pozoru wybór nie stał się przekleństwem i zmorą pamiętaną latami.
Czy tylko w finansach?
Można powiedzieć, że dywersyfikacja jest to korzystanie z kilku rozwiązań w taki sposób, aby zmniejszyć ryzyko niepowodzenia. Z zasady tej korzystamy także w życiu codziennym. Jej uniwersalność wykracza daleko poza sferę inwestowania pieniędzy. Przecież podejmując jakąś decyzję, bierzemy pod uwagę różne możliwości jej realizacji. Często jest tak, że najkrótsza droga wcale nie jest tą najlepszą, a noszenie wszystkich jajek w jednym koszyku bardzo rzadko się opłaca.
Różnorodność
Jeżeli ryzyko tak bardzo może przeszkodzić w osiągnięciu celu, to przez skorzystanie z dywersyfikacji ta szansa się zwiększa. Korzyść jest oczywista. Poprzez odpowiednie dobranie różnych produktów, możemy osiągnąć optymalny efekt finansowy. Optymalny dla danej osoby, w określonych warunkach ekonomicznych. Trzeba pamiętać o tym, że żyjemy w pewnym otoczeniu a nie w oderwaniu od rzeczywistości.
Co wybierać?
To, na czym się znamy. Jeżeli chcemy spróbować nowości, to niewielkim stopniu. Wybierać można pomiędzy dostępnymi rozwiązaniami na rynku: funduszami inwestycyjnymi krajowymi i zagranicznymi, depozytami, programami oszczędnościowymi, obligacjami, polisami czy inwestycjami alternatywnymi.
Warto wziąć pod uwagę własną wiedzę o finansach, możliwości finansowe, ryzyko, jakie jesteśmy w stanie zaakceptować, jaką wielkość kapitału chcemy zainwestować a także na jak długo.
Dlaczego nie wybieramy?
Powody można by mnożyć prawie w nieskończoność. Wśród nich są te ważne, są i te trywialne. Od braku umiejętności w analizowaniu ofert, przez niespójności w informacjach, jakie przekazują firmy, po zwyczajny brak czasu. To jak trudno przebić się przez gąszcz niejasno napisanych informacji o produkcie i zrozumieć zasady w nim obowiązujące, jest tak samo istotne jak umiejętność podzielenia inwestowanych pieniędzy.
Nie ma jednego optymalnego rozwiązania. Fachowcy od inwestowania zwykli mówić, że dywersyfikacja jest wtedy, kiedy nie do końca mamy przekonanie do wybranego rozwiązania. Nie jest to może jedyny sposób na udane pomnażanie pieniędzy. Jest natomiast jednym z tych, z których można dowolnie korzystać. Na początku, w trakcie i na końcu inwestycji, najlepiej bez zbędnych opłat. Trzeba tylko chcieć.