Właśnie wystartowała ogólnopolska kampania pod hasłem ODKRĘĆ - ZDUŚ - SEGREGUJ. Kampania ta, zainicjowana przez producenta wody mineralnej Staropolanka oraz Agencję Reklamową adStone, ma na celu promocję zbiórki i recyklingu plastikowych butelek PET oraz propagowanie postaw proekologicznych.

Data dodania: 2010-05-20

Wyświetleń: 2693

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Zadaniem tej akcji jest zwiększenie świadomości społecznej w dziedzinie ekologii. W ramach kampanii OZS organizowane są konkursy w szkołach i przedszkolach oraz szereg działań promocyjno - edukacyjnych. Na potrzeby kampanii stworzone zostały dwie strony internetowe: odkrec-zdus-segreguj.pl oraz dobijpeta.pl, która jest jej młodzieżową odsłoną. Akcja jest chętnie wspierana przez firmy i instytucje.

Kampania ma istotne i bardzo konkretne przesłanie. Skupia się na problemie, jaki stwarzają coraz większe ilości butelek PET, które nieprawidłowo wyrzucane zajmują bardzo dużo miejsca i powodują kilkukrotny wzrost kosztów związanych z ich recyklingiem.

W roli głównej - butelka PET

Nasza bohaterka - butelka PET ma ponad 20 lat. Jest lubiana za swą lekkość i trwałość. Powszechnie uważa się ją za nowoczesne, ekologiczne i niedrogie opakowanie, niezagrożone przez inne materiały. Przeciwnie, to raczej ona wypiera z rynku wiele tradycyjnych opakowań.

Szybki wzrost zużycia butelek PET stwarza problemy środowiskowe. Wyjątkowo krótki czas życia naszej butelki sprawia, że PET bardzo szybko staje się odpadem. Ona sama nie stanowi bezpośredniego zagrożenia dla środowiska, ale ich duża i wciąż rosnąca ilość sprawia, że stają się uciążliwe ponieważ zajmują dużą objętość.

Względy ekologiczne i ekonomiczne przemawiają za tym, aby odpadowy PET poddawać recyklingowi. W tym celu konieczna jest nie tylko segregacja śmieci, ale również prawidłowe do niej podejście, dlatego zachęcamy: ODKRĘĆ-ZDUŚ-SEGREGUJ!


ODKRĘĆ - Wielu z nas nauczyło się segregować odpady i wyrzuca butelki plastikowe do specjalnie oznakowanych pojemników, nie zwracając jednak uwagi na szczegóły tj. zakręcone, niezgniecione, nieopróżnione pojemniki. A to właśnie w szczegółach tkwi najważniejsza istota problemu. Zakręcone butelki podczas prasowania gromadzą sprężone powietrze. Ich większa ilość powoduje, że podczas wyciągania ze zgniatarki, pod wpływem rozprężenia, rozrywane są taśmy wiążące. Sytuacja ta jest dość częsta, powoduje przestoje w pracy i zmniejsza wydajność nawet do pięciu razy. W niektórych zakładach sortujących odpady zaczęto przeciwdziałać temu procederowi - przeprowadza się proces odkręcania nakrętek - co znacznie spowalnia proces technologiczny. Rozwiązaniem dla tego problemu wydaję się być montowanie perforatorów nakłuwających odpady przed zagęszczaniem. My mamy swoje rozwiązanie, lepsze i tańsze - odkręcanie wyrzucanych butelek.

ZDUŚ - Wyrzucanie butelek w ich naturalnym kształcie powoduje, że pojemniki bardzo szybko się wypełniają. Zgniatajmy wyrzucane PETy. Ograniczenie objętości odpadów ma zarówno aspekt ekologiczny, jak i ekonomiczny. Działanie, które nie wymaga od nas zbyt wiele wysiłku w istotny sposób przyczyni się do ochrony środowiska.

SEGREGUJ - Zwracając uwagę społeczeństwa na podstawy odnosimy się również do właściwego procesu segregowania odpadów. Specjalne pojemniki, jakie coraz częściej zastępują tradycyjne śmietniki, mają swoje konkretne zastosowanie. Dzieląc właściwie odpady, przyczyniamy się do znacznego skrócenia następnych procesów utylizacyjnych bądź recyklingowych. Dlatego nasza rola w segregacji odpadów jest niezwykle istotna.

Dobij PETa
Akcja opierająca się o ideę „Odkręć-Zduś-Segreguj" kierowana do młodzieży. Chcąc kształtować społeczeństwo proekologiczne trzeba zaczynać jak najwcześniej. Młodzież to grupa społeczna o względnie największych możliwościach przystosowania do zmiany, a zarazem względnie najwyższym krytycyzmie do rzeczywistości zastanej. W pożądanym modelu młodzi ludzie czują się podmiotem pozytywnej zmiany proekologicznej. Oznacza to, że zdają sobie sprawę z negatywnego doświadczenia starszych pokoleń, z nawarstwienia złych nawyków i pragną czynnie owe doświadczenia i nawyki przełamać.
Skierowanie akcji stricte do młodzieży ma na celu podkreślenie ich niezależności i umiejętności decydowania o tak istotnych sprawach, jak ochrona środowiska i ekologia.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena