Karty płatnicze pełnią funkcję bezgotówkowych instrumentów płatności wydawanych przez banki lub instytucje finansowe. Są one podstawowym narzędziem dostępu do pieniędzy zgromadzonych na rachunku bankowym.

Data dodania: 2010-05-19

Wyświetleń: 2149

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Karta umożliwia dokonanie płatności za towary i usługi, a także podejmowanie gotówki z bankomatu. Ponadto, dzięki niej możemy sprawdzić stan rachunku, wydrukować historię  transakcji, zmienić kod PIN oraz zastosować  funkcje depozytowe w bankomacie.  
Na polskim rynku istnieje wiele rodzajów kart płatniczych, które dzieli się od przyjętego kryterium klasyfikacji. Podstawowy podział (ze względu na sposób regulowania płatności) dzieli karty na: debetowe, kredytowe i obciążeniowe (z odroczoną płatnością).  
Karty debetowe wydawane są do rachunku bankowego. Obciążają one konto posiadacza na kwotę transakcji w chwili jej wykonywania. Kwota transakcji nie może przekroczyć stanu konta posiadacza karty debetowej.
Karty kredytowe mają związek z przyznaniem przez bank limitu kredytowego (bank udziela kredytu posiadaczowi karty). Użytkownik karty co pewien czas otrzymuje rozliczenie transakcji wykonanych kartą. Najbardziej charakterystyczną cechą tych kart jest brak związku z kontem osobistym. Bank wyznacza limit kredytowy na podstawie dochodów, w ramach którego klient dokonuje transakcji za pomocą karty. Następnie użytkownik może spłacić całość kwoty w podanym terminie lub może spłacić tylko część zaciągając tym samym kredyt.   
Na końcu karty obciążeniowe. Są one połączeniem karty debetowej i kredytowej, wydawanej dla posiadacza rachunku bankowego. Bank udziela kredytu i wystawia rozliczenie raz w miesiącu, którego równowartość pobiera z kont.  

Licencja: Creative Commons
0 Ocena