Po pierwsze: położenie. Jeśli mamy możliwość wyboru pomieszczenia dla kuchni, to zdecydowanie powinniśmy wybrać wschód. Dzięki temu będzie ona najbardziej doświetlona światłem naturalnym. Ponadto, powinna być ona umieszczona blisko wejścia do domu aby nie przechodzić przez salon czy jadalnie (z powodu wynoszonych śmieci, a także podczas wracania z dużymi zakupami). Poza tym, kuchnia nie musi być duża. Powinna zagwarantować przede wszystkim swobodne poruszanie i wygodne użytkowanie. Przy standardowej zabudowie długość kuchennej zabudowy to około 4 metry.
Oczywiście nie możemy zapomnieć o wentylacji. Niezbędnym jest okap, a także dobrze działający system wentylacji. Ponadto, warto zapoznać się z zasadami dotyczącymi instalacji oraz użytkowania kuchni gazowych.
Aby korzystanie z kuchni było funkcjonalne powinno się zadbać o odpowiednie rozmieszczenie blatów roboczych oraz sprzętów kuchennych (kuchnie gazowe, zlewozmywaki, lodówki, zmywarki i in.). Warto zauważyć, że podczas gotowanie najczęściej korzystamy z lodówki, zlewozmywaka i kuchenki, dlatego te trzy elementy nie powinny znajdować się zbyt daleko od siebie. Główny blat roboczy powinien mieć przynajmniej 90 cm długości. Warto pamiętać, że blaty robocze służą także do wypakowywania zakupów, czy odkładania naczyń.
Bardzo ważne jest także oświetlenie. Warto zwrócić uwagę na to, że niektóre części pomieszczenia wymagają szczególnej uwagi, dlatego powinny one być dodatkowo doświetlone (np. płyty kuchenne, blaty, stoły).
Wyposażenie kuchni w odpowiednie urządzenia AGD to inwestycja na lata. Nowoczesne kuchnie stawiają na funkcjonalność, estetykę i energooszczędność. Wybierając sprzęt, warto wziąć pod uwagę kilka kluczowych czynników, aby stworzyć komfortową i dopasowaną do potrzeb przestrzeń.