W dzisiejszych czasach kiedy gospodarka jest tak zmienna, inwestorzy muszą nieustannie analizować rynek i weryfikować swoje biznesplany. Zła ocena skuteczności prowadzonych inwestycji w końcowym efekcie może prowadzić do ich zaprzestania. W tym momencie nasuwa się pytanie jak obliczyć koszty takich inwestycji.
Do 2008 roku obowiązywała ustawa, która mówiła, jeżeli inwestor ponosił wydatki na inwestycje, których nie zdołał dokończyć to nie mógł wliczyć ich do kosztów i odpisać od podatku dochodowego. Ta ustawa znacznie ograniczała rozwój inwestorów na rynku polskim.
Na początku minionego roku zostały wprowadzone zmiany, które wprowadziły znacznie korzystniejsze warunki dla inwestorów. Pojawił się nowy przepis wprowadzający „szczególny moment potrącenia kosztów zaniechanych inwestycji." Nowe rozporządzenie dają podatnikom możliwość wliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków poniesionych w związku z zaprzestanymi inwestycjami w zależności od podjętej decyzji podatnika tj. w dacie ich sprzedaży lub likwidacji. Należy przy tym pamiętać powszechnej zasadzie potrącalności kosztów, zgodnie, z którą koszty inwestycji muszą być poniesione w celu osiągnięcia dochodów lub zatrzymania albo zabezpieczenia źródła dochodów płatnika.
Należy zwrócić uwagę na to iż zbycie nie musi być odpłatne. Może się również wydawać, że w pewnych okolicznościach nieodpłatne przekazanie zaprzestanych inwestycji będą tworzyć koszty podatkowe. Są jednak wątpliwości, czy zlikwidowanie inwestycji oznaczać będzie jej fizyczne zniszczenie, które będzie uniemożliwiać jej dalsze wykorzystanie, czy też dokonanie odpowiednich wpisów w ewidencji prowadzonych inwestycji.