Chcesz uniknąć stania w długich kolejkach, aby załatwić wpis do księgi wieczystej czy inne urzędowe formalności? Czytając ten artykuł dowiesz się w jaki sposób robić to bez większego wysiłku.

Data dodania: 2010-04-26

Wyświetleń: 2418

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

Rejestry poprzez księgi wieczyste są prowadzone w większości krajów europejskich z zastrzeżeniem takim, że formy prawne regulujące tą procedurę nieco się różnią w zależności od państwa. W Polsce dany rejestr publiczny zawierający stan prawny nieruchomości jest regulowany przez ustawę o księgach wieczystych i hipotece, pochodzącą z dnia 6 lipca 1982 roku (Dz. U. z 2001 r. Nr 124, poz. 1361). Kwestie szczegółowe zostały określone przez Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 17 września 2001 roku. Od 1991 roku każdy rejestr prowadzi wydział ksiąg wieczystych przy właściwym sądzie rejonowym. Księgi wieczyste są do wglądu publicznego. O zasadach wykonania odpisu informacji udziela właściwy wydział ksiąg wieczystych. Wiąże się to z przedłożeniem odpowiedniego wniosku.

Wszyscy Ci, którzy nierzadko potrzebują dokonać odpisu kojarzą wydział ksiąg wieczystych z kolejkami i wieczystym oczekiwaniem. Od 2003 roku jest prowadzona w Polsce informatyzacja i dokumenty wprowadza się do komputerów. Niemal każdy wydział ksiąg wieczystych zakłada je w formie elektronicznej, a treści starych dokumentów przepisuje na formę cyfrowa w specjalnych ośrodkach migracyjnych. Efektem tego procesu ma być usprawnienie obsługi petentów w biurach, a co za tym idzie, powszechnie kojarzony z bałaganem wydział ksiąg wieczystych przestanie opiewać w kolejki i godziny oczekiwań.

Póki co każda wizyta w sądzie wymaga sporo cierpliwości i czasu. Dlatego też popularnymi na rynku stały się usługi polegające na wykonywaniu za klienta odpisu z ksiąg wieczystych i wysyłaniu mu dokumentów. Jeżeli kogoś irytuje wydział ksiąg wieczystych wystarczy odnaleźć odpowiednią firmę w mieście, która wyręcza swych klientów w tych niezbędnych lecz żmudnych obowiązkach. Dopóki żaden wydział ksiąg wieczystych nie zacznie stuprocentowo figurować w Internecie popularnymi będą usługi takie jak: odpisy zwykłe lub KRS, odpisy zupełne oraz zaświadczenia wydawane przez „ukochany" wydział ksiąg wieczystych.

Zlecenie tego typu usług jest oszczędnością nie tylko czasu ale i środków. Zatrudnianie oddzielnego pracownika zajmującego się wykonywaniem działań związanych z delegacjami do odpowiedniego sądu w którym to znajduje się wydział ksiąg wieczystych generuje koszty. Pracownik oczekuje wynagrodzenia, świadczeń urlopu itp. Alternatywą są praktykanci, jednak Ci bywają ograniczeni czasowo ze względu na kontynuowaną naukę. W efekcie w największej potrzebie można zostać sam na sam z problemem uzyskania odpisu.

Zlecenie tych działań kompetentnej firmie wymaga poświecenia paru minut w Internecie. Wysyłany jest formularz zgłoszeniowy z zaznaczoną dokładnie interesującą nas kwestią i po niedługim czasie wszystkie dokumenty przychodzą pocztą na nasze biurko. W myśl przysłowia „nie chciał Mahomet do góry to góra przyszła do Mahometa". Opłaty za tego typu usługi są znikome a problem, błahy lecz uciążliwy przestaje istnieć. Może więc warto zainteresować się tym by ktoś zajął się tymi działaniami za nas.

Licencja: Creative Commons
2 Ocena