Zabiegi medyczne, skaleczenia, urazy – wszystko to zostawia na naszym ciele trwałe ślady. Tak powstałe blizny często przerastają, powodują dyskomfort i szpecą. Dermatolodzy są zgodni – blizny nie da się całkowicie usunąć, można jednak sprawić, że w kolorze i strukturze będzie przypominała otaczającą ją skórę.

Data dodania: 2010-04-19

Wyświetleń: 2059

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Blizny nosimy całe życie. Im są starsze, tym trudniej je usunąć. Kiedy goją się nieprawidłowo, przerastają, twardnieją i wtedy wymagają konsultacji specjalisty. Blizny są problemem estetycznym, ale też zdrowotnym, wywołującym spory dyskomfort. Zdarza się bowiem, że blizna nie dość, że szpeci, to na dodatek powoduje przykurcze, swędzi, a nawet może wywoływać ból.

Dermatolodzy zalecają – należy temu przeciwdziałać i to szybko. – Aby blizna stała się niewidoczna, stosuje się laser Asclepion Quadro Star, zazwyczaj używany do zamykania naczynek. Światło przyspieszy właściwą regenerację tkanek, dzięki czemu blizna w kolorze i strukturze będzie przypominała otaczającą ją skórę, a do tego będzie na równi z nią elastyczna – mówi dr Agnieszka Bliżanowska z Centrum Dermatologii i Medycyny Estetycznej WellDerm, gdzie zaleca się pacjentom profilaktykę przerostu blizn za pomocą laseroterapii.

Najlepszy moment na wykonanie zabiegu to około 6-8 tygodni po urazie, kiedy blizna jest jeszcze świeża. – Zabieg sprawdza się w przypadku młodych - czerwonych, czerwono-sinych blizn. Światło lasera zamyka naczynia, co hamuje ich aktywność, a blizna nie przerasta i goi się prawidłowo – wyjaśnia dr Edyta Engländer z Centrum WellDerm.

Jak to działa?
Asclepion Quadro Star emituje wiązkę promieni o długości 532 nm, która namierza hemoglobinę. Czerwony barwnik krwi skupia światło lasera niczym soczewka, ulega gwałtownemu podgrzaniu, a ścianki naczynia zasklepieniu. Przed zabiegiem skórę schładza się coldpackami, tak, aby zlikwidować ewentualny dyskomfort. Zaraz po naświetleniu blizny laserem można wrócić do normalnych zajęć – zabieg nie wymaga rekonwalescencji. Już jeden powoduje, że blizna staje się mniej widoczna i rozjaśniona, jednak dla trwałego efektu warto zdecydować się serię. O liczbie powtórzeń decyduje lekarz.

Laseroterapia sprawdzi się w przypadku blizn po zabiegach medycznych, np. po cesarskim cięciu. - Dla kobiet blizna poporodowa jest sporym problemem. W wielu przypadkach powoduje, że młodym matkom jeszcze trudniej akceptować swoje ciało. Wtedy tak naturalna rzecz, jak na przykład pokazanie się w kostiumie kąpielowym na plaży, wiążę się z dużym stresem – mówią w WellDerm. Okazuje się jednak, że blizny poporodowe mogą być niewidoczne. Trzeba tylko działać szybko. – Warto to uświadamiać młodym matkom, ponieważ ze względu na nadmiar obowiązków związanych z pielęgnacją niemowlęcia, często zapominają o sobie. Wtedy mija najlepszy moment na walkę ze śladami po porodzie na kobiecym ciele – mówi dr Edyta Engländer z Centrum WellDerm.
Laser Asclepion Quadro Star jest też skuteczny w przypadku redukcji świeżych rozstępów, które są kolejnym utrapieniem kobiet po porodzie, ale dotykają także osoby, które gwałtownie tyjące. Rozstępy to nic innego jak blizny powstałe w wyniku zbyt szybkiego wzrostu. Laser może skutecznie je rozjaśnić, ale znów pod warunkiem, że będą stosunkowo świeże – czerwone lub w odcieniu fioletu.
Zabiegi laseroterapii są wskazane również, kiedy mamy tendencje do powstawania bliznowców. Niektóre części ciała są też bardziej narażone na nieprawidłowy rozwój blizn. To klatka piersiowa, plecy, barki, twarz i płatki uszu. Wszędzie tam w przypadku świeżych zmian można stosować laser Asclepion Quadro Star. Do usunięcia starych blizn dermatolodzy zalecają inne metody – np. mezoterapię, peelingi medyczne, Jet Peel, czy chirurgiczne wycięcie.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena