Niklowanie jest popularną metodą dekorowania materiałów metalowych, poprzez nakładanie na dane tworzywo warstwy niklu. W ten sposób otrzymujemy nie tylko wyroby ozdobne, ale również artykuły zabezpieczone przed negatywnym oddziaływaniem warunków atmosferycznych i korozją. Niklowanie ma zastosowanie ...

Data dodania: 2007-07-27

Wyświetleń: 8970

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Niklowanie jest popularną metodą dekorowania materiałów metalowych, poprzez nakładanie na dane tworzywo warstwy niklu. W ten sposób otrzymujemy nie tylko wyroby ozdobne, ale również artykuły zabezpieczone przed negatywnym oddziaływaniem warunków atmosferycznych i korozją. Niklowanie ma zastosowanie również w procesach technologicznych – jako podłoże dla innych powłok galwanicznych. Tego typu zabiegi są bardzo tanie, a zarazem skuteczne, dlatego powszechnie korzystają z nich przedstawiciele różnych gałęzi przemysłu.

Niklowanie jest wykonywane najczęściej na przedmiotach stalowych w celu zapobiegania uszkodzeniom (na przykład tych, których przyczyną jest korozja). Warto tu zaznaczyć, że istnieje kilka metod na pokrycie danego tworzywa niklową powłoką. Wyróżniamy więc niklowanie chemiczne i niklowanie elektrochemiczne. Obydwa sposoby przynoszą bardzo dobre rezultaty – poprawiają twardość wyrobów i ich odporność korozyjną oraz sprawiają, że produkty są mniej podatne na urazy mechaniczne, takie jak ścieranie. Niklowanie elektrochemiczne wykonuje się najczęściej na zawieszkach wannowych i w urządzeniach obrotowych. Sprawia ono, że otrzymane tą drogą powłoki odznaczają się bardzo wysokim połyskiem, dzięki czemu są często wykorzystywane do celów ozdobnych.

Niklowanie elektrochemiczne chroni przed korozją zarówno elementy stalowe, jak również wyroby wykonane z materiałów kolorowych. Skuteczność zastosowania tej metody zależy od tego, jak szczelna jest powłoka niklowa - powinna być ona pozbawiona porów, spękań i naprężeń własnych, wtedy zapewni niklowanym artykułom największą trwałość.

Dużym zainteresowaniem klientów cieszy się również niklowanie chemiczne, które w odróżnieniu od elektrolitycznego, nie wymaga użycia prądu elektrycznego. Metoda ta ma wiele zalet, zapewnia bowiem jeszcze lepszą twardość i plastyczność materiałów. Uzyskiwane w ten sposób powłoki są odporne na ścieranie i na korozję – nawet w bardzo agresywnym środowisku chemicznym, a ponadto charakteryzują się dużą lutownością i przyczepnością. Nic więc dziwnego, że niklowanie chemiczne zdobywa coraz większą ilość zwolenników. Jest ono szeroko stosowane w przemyśle elektrotechnicznym i elektronicznym, tekstylnym oraz wojskowym. Jednak cenne właściwości niklowych powłok wykorzystuje się również w lotnictwie, górnictwie i odlewnictwie. Skuteczność tej metody oraz jej niska cena zachęcają coraz to nowych klientów do skorzystania z popularnego sposobu na ochronę metali przed korozją.
Licencja: Creative Commons
0 Ocena