Większość ludzi, którzy odnieśli sukces wcześniej ustala swoje cele, a potem konsekwentnie do nich dąży. Sam proces ustalania celów ma w sobie ogromną moc. Jednak większość ludzi nie zdjae sobie z tego sprawy lub nie robi tego poprawnie. Ustala cele bardzo ogólnie np. „Chcę mieć więcej pieniędzy”, „Chcę się wyprowadzić z tego mieszania”, ale to nie są cele poprawnie skonstruowane.
Oto 7 kryteriów, którymi wyróżnia dobrze skonstruowany cel:
1. Specyficzny- czyli, określający dokładnie co chcesz osiągnąć.
2. Personalny – czyli, cel jest dla ciebie i dla nikogo innego. To pozwoli ci mieć go pod kontrola.
3. Umiejscowiony w czasie – czyli, posiadać datę, kiedy twój cel ma być osiągnięty.
4. Pozytywny – czyli taki który chciałbyś osiągnąć , a nie przed którym chciałbyś uciec. Mówiący co chcesz, a nie czego nie chcesz.
5. Realistyczny – cel musi być realistyczny i osiągalny. Bez sensu jest ustalenie celu, który może się okazać porażka.
6. Mierzalny – posiada identyfikatory, które pozwolą Ci wiedzieć, kiedy cel jest osiągnięty
7. W czasie teraźniejszym - cel musi być wyrażony w czasie teraźniejszym, jakby był już rzeczywisty.
Możesz podzielić swoje cele zgodnie z rolami jakie pełnisz w życiu np. student, mąż, żona, menadżer, itp. oraz na długoterminowe i krótkoterminowe.
Kiedy ustalisz swoje główne cele, możesz rozbić je na mniejsze cele i konkretny plan działania i ustawić to wszystko według dat. Zapisz też wszystkie źródła wsparcia, które będziesz potrzebował, żeby osiągnąć swoje cele.
Żeby bardziej Cię zmotywować do osiągnięcia celu, ustal nagrody za osiągnięcie każdego celu. Wyznacz też daty, kiedy będziesz weryfikował twoje cele.
Inną techniką, która jest pomocna w procesie osiągania celów jest wizualizacja, czyli wyobrażanie siebie w sytuacji, jakbyśmy już osiągnęli dany cel.
Na koniec nieodzowny, ale bardzo ważny element całego procesu, a jest nim podjęcie działania. Nie poprzestawiaj na zapisaniu wszystkiego, po prostu zacznij coś robić w kierunku osiągnięcia twoich celów.