Najważniejsze, na co trzeba spojrzeć to daty. To trzeba powtarzać sobie do znudzenia: daty, patrz na daty! Zdziwisz się, jak często są pokazywane rankingi nieaktualne (sprzed roku czy więcej) , z krótkich okresów, z "wydumanymi" okresami, albo W OGÓLE BEZ PODANIA OKRESU JAKIEGO DOTYCZĄ. Jeśli więc ktoś przedstawia Ci zestawienie do roku 2008, obejmujące 3 kwartał 2009 roku, za rok i 3 miesiące z z dnia 22 stycznia (mało "okrągłe" daty powinny od razu wzbudzic podejrzenia), albo daty na zestawieniu nie ma, to od razu zamykaj stronę, przełącz kanał tv lub podziękuj akwizytorowi.
Co jeszcze powinno wbudzić nieufność ?
* ten OFE jest największy, więc najlepszy
nieprawda. Wysokość aktywów nie determinuje wyników, a głównie te powinny nas interesować. Aktywa mają znaczenie nawet nie drugo a trzecio czy czwartorzędne.
* Wiarygodny ranking funduszy emerytalnych powinien zawierać możliwie długi okres.
nieprawda. Co nas interesuje 10letni zysk, skoro fundusz możemy zmieniać co dwa lata? Duzo sensowniejsze są zestawienia obejmujące okres 2, 3, 4 lub 5 ostatnich lat.
* Istotny jest tylko ostatni kwartał/rok, bo to pokazuje co będzie w najbliższym czasie
nieprawda. Rok to za mało, a już kwartał na pewno. W roku 2009 np. Polsat był najlepszy, a w zestawieniu 3 letnim (marzec 2007-marzec 2010) wypada najgorzej (wręcz fatalnie). OFE musi sobie dobrze radzić w co najmniej dwóch sąsiadujących ze sobą latach.
* Solidni i wiarygodni akcjonariusze dają rękojmię, że fundusz będzie funkcjonował w oparciu o najlepsze zasady obowiązujące w instytucjach finansowych.
bez przesady. Rękojmia to dużo za dużo powiedziane, taki Bankowy czy Warta też mają akcjonariuszy z branży finansów, a jakoś to się na wyniki nie przekłada. Zasadniczo, nie jest bezpiecznie zapisywac się do funduszu, którego główny akcjonariusz nie ma wiele wspólnego z zarządzaniem finansami, jednak na pewno nie jest to jakoś szczególnie ważne kryterium.
* w ostatniej ocenie gazety X fundusz jest najbezpieczniejszy
to jest argument, ale nie powinien być jedyny. Co z tego że bezpiecznie skoro mało zyskownie? Z drugiej strony wysokie ryzyko to możliwość dużych strat, z których nie możemy się wycofać w każdej chwili. Obok oceny bezpieczeństwa musi być tez dobra ocena za wyniki z ostatnich np. 3 lat
Trzeba pamiętać, że każdy fundusz może znaleźć taki okres kiedy w rankingu funduszy emerytalnych osiągnął najwyższą ze wszystkich stopę zwrotu np. w jednym tylko miesiącu. Dobre OFE powinny osiągać wysokie stopy zwrotu regularnie, a nie tylko w wybranych okresach.
Jaki więc będzie idealny ranking? Powinno się w nim znaleźć co najmniej KILKA kryteriów, liczonych do np. ostatniego dnia mijającego miesiąca lub roku. W tym
- najważniejsze kryteria to co najmniej dwie oceny inwestycji z ostatnich 5 lat (np. rok i 3 lata)
- ważne też jest kryterium oceny bezpieczeństwa (np. odchylenie, czy tzw. wskaźnik Sharpea)
- kryterium dodatkowe, jednak mniej istotne to wynik za dłuższy okres (np. 10 lat)
- ewentualne kryterium całkiem pomocnicze to aktywa.
Mając takie porównanie, nie skupiajmy się tylko na funduszu, który całościowo wypadnie najlepiej. Ze spokojnym sumieniem można polecić wszystkie OFE, które w takim porównaniu znajdą się w pierwszej piątce. I- co ważne- po dokonaniu wyboru co dwa lata bezwzględnie należy sprawdzać kondycję naszego funduszu.
Dane zebrane dzięki multiofe.pl