Tarcica - główny wyrób każdego tartaku i firmy z branży drzewnej. Takie cenny surowiec w społeczeństwie, a Ty nic o nim nie wiesz? Nie martw się, tylko przeczytaj nasz artykuł!

Data dodania: 2010-03-10

Wyświetleń: 3591

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Tarcica - główny produkt każdego tartaku i firmy z branży drzewnej. Co to jest tarcica? Po co powstaje? Jak można zastosować tarcicę? W tym tekście przybliżymy termin tarcica, powiemy czym jest tarcica obrzynana i nieobrzynana, co to jest tarcica sucha oraz powiemy z jakiego typu drzew można uzyskać tarcicę.


Tarcica to produkt, który powstaje w wyniku przetarcia drewna okrągłego w sposób indywidualny bądź grupowy. W wyniku takiej obróbki powstaje tarcica nieobrzynana lub obrzynana. Tarcica obrzynana to drewno o obrobionym czole oraz 4 krawędziach. Tarcica nieobrzynana to drzewo o obrobionych dwóch krawędziach równoległych. Krawędzie boczne są nieobrobione.

Tarcica może być wykonana z dowolnego rodzaju drewna. Rozróżniamy takie produkty jak tarcica sucha czy tarcica sosnowa.

Tarcica jest używana bardzo szeroko w branży drzewnej. Można powiedzieć, że jest to główny surowiec. Te najlepsze produkty tarcicy są używane głownie w przemyśle meblowym i podłogowym. Najlepsza tarcica służy również do produkcji okien czy elementów ozdobnych w domach czy samochodach. Gorsza tarcica używana jest przede wszystkim w przemyśle budowlanym oraz papierniczym.

Dla tarcicy bardzo ważne jest, aby dobrze ją przechowywać, ponieważ w zależności od jej wykorzystania materiał ten powinien mieć odpowiednie parametry techniczne, takie jak wilgotność. Tarcicę można trzymać na wolnym powietrzu jedynie w sztaplach. Warunki atmosferyczne muszą być korzystne dla jej konserwacji i suszenia. Sztapel tarcicy powinno się budować w zależności od długości desek na słupkach podporowych, betonowych, tak aby drewno nie podmakało.                                                                                                                                                                                                                                                  

Licencja: Creative Commons
0 Ocena