Nie można zaprzeczyć, że VoIP zdobywa coraz większą rzeszę użytkowników całkiem zadowolonych z owej technologii. Jednakże nadal w opinii wielu z nich, telefonia internetowa nie jest rozwiązaniem w pełni satysfakcjonującym.

Data dodania: 2010-03-09

Wyświetleń: 2374

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 4

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

4 Ocena

Licencja: Creative Commons

Przede wszystkim, by w ogóle móc korzystać z VoIP musimy posiadać dostęp do szerokopasmowego internetu o dobrej jakości łącza. Co za tym idzie ponosimy koszty korzystania nie tylko z telefonii IP, ale także jesteśmy zobowiązani płacić abonament za posiadanie dostępu do sieci. Nie wspominając już o sytuacji, gdzie jesteśmy podłączeni do internetu za pomocą łącz typu DSL, które by działać potrzebują tradycyjnych linii telefonicznych. W związku z tym dodatkowo należy ponieść koszt abonamentu za telefon stacjonarny. Jeśli jakość naszego łącza nie jest wystarczająca, możemy spodziewać się zjawiska gubienia pakietów danych, które powoduje zniekształcanie głosu lub nawet jego całkowity zanik. Nie dziwi więc fakt, że wiele osób uważa, że jakość rozmów nadal pozostawia wiele do życzenia.


Omawiając telefonię IP, nie można ominąć także kwestii kosztu sprzętu niezbędnego do korzystania z tej technologii, który znacznie przewyższa wydatek jaki zwykle ponosimy nabywając tradycyjne aparaty telefoniczne. Ponadto niezawodność VoIP także jest aspektem dyskusyjnym. Jest to związane z awariami sieci energetycznych, podczas których urządzenia takie jak modem, telefon IP, czy bramka IP przestają funkcjonować.


Bardzo ważną kwestią jest również bezpieczeństwo transmisji danych w technologii VoIP. Przede wszystkim użytkownicy często narażeni są na różne cyber-ataki. Mają one na celu głównie utrudnianie łączności, ale także wykradanie informacji i danych. Ponadto, brak jest jasnych standardów na zabezpieczenie przed podsłuchem, co znacznie utrudnia przeciwdziałanie związanym z tym trudnościom.


Telefonia internetowa posiada także wiele zalet, które są niewątpliwie powodem jej popularności. Jednakże, czasem wyłącznie krytyczne spojrzenie, pozwala dostrzec te aspekty, które niekiedy giną w gąszczu różnorodnych informacji.

Licencja: Creative Commons
4 Ocena