Sypialnia, kuchnia, łazienka czy pokój gościnny, każde pomieszczenie spełnia zupełnie odmienne funkcje i wyposażone jest w zupełnie inne urządzenia, łączy je jednak jeden bardzo ważny element bez którego nie będą one miały racji bytu; mam na myśli właśnie ściany. Podczas aranżacji wnętrz często zapominamy o tym ważnym elemencie.
Historia dekorowania ścian ma bardzo odległe korzenie, gdyż już ludzie pierwotni zdobili swoje jaskinie przeróżnymi malowidłami ściennymi. Miały one jednak nie tyle świadomy charakter dekoracyjny co służyły jako zapis dziejowy pierwotnych rodów. Wspominam o tym, aby podkreślić jak ważne jest to aby dekorowanie ścian było procesem przemyślanym i świadomym, odróżniającym nas ludzi XXI w od naszych praprzodków.
Dekoracja ścian może odbywać się za pomocą wielu różnych technik, dzisiejsze osiągnięcia w dziedzinie aranżacji wnętrz pozwalają nam korzystać zarówno z tych tradycyjnych jak i z zupełnie innowacyjnych metod. Podstawową, wykorzystywaną od stuleci techniką zdobienia ścian jest po prostu malowanie. Dawniej malarstwo ścienne było rzemiosłem dość skomplikowanym, wykonywanym zwykle przez wykwalifikowanych malarzy. Dzisiaj dostępne narzędzia i farby pozwalają nam na samodzielne wykonywanie takich prac. Jeżeli będziemy pamiętać o paru podstawowych zasadach to malowanie swoich pomieszczeń możemy zamienić w fantastyczną zabawę.
Pomieszczenia w których najczęściej odpoczywamy czyli pokoje dzienne i sypialnie stanowią bardzo ważny element który przekłada się na nasze samopoczucie i energię życiową, dlatego nie możemy pominąć też harmonijnego doboru kolorów. Więcej czasu i uwagi musimy poświęcić jeżeli dekorujemy pomieszczenia o mniejszej powierzchni, gdyż bardzo łatwo tutaj o popełnienie błędu.
Pamiętajmy o zasadzie dobierania kolorów w trzech prostych krokach:
1.Określ ile kolorów chcesz użyć do pomalowania pomieszczenia.
2.Wybierz kolor dominujący i do niego dobieraj następne kolory. Pamiętaj, że kolor ścian jest najbardziej widocznym kolorem w pomieszczeniu.
3.Wybierz pozostałe kolory do pomalowania szczegółów takich jak listwy wykończeniowe mebli, detale architektoniczne itp.
Pamiętajmy też, że sama kolorystyka wpływa na samopoczucie, zdrowie, stymuluje do myślenia i działania, bądź relaksu. Znaczenie poszczególnych kolorów opiszę w odrębnym artykule.