Właściwie wszyscy wiedzą co to jest testament i spadek. Wiedzą lub wydaje się, że wiedzą. Prawo spadkowe reguluje kwestie dotyczące testamentów oraz kręgu osób dziedziczących.
Testament - *Oświadczenie woli na wypadek śmierci.*
Żyjąc podejmujemy wiele działań, które mają spowodować szczęśliwe, bezpieczne życie dla nas i naszych bliskich. Zaniedbujemy sferę tego co nastąpi gdy nas zabraknie. Dzisiaj mamy dom, oszczędności, pracę.Czy po mojej śmierci moje mieszkanie będzie należało do mojej żony? Co w przypadku, gdy nie mamy dzieci? Czy po mojej śmierci mój mąż porozumie się z moimi rodzicami, rodzeństwem?Od małego wychowuję dzieci żony z jej pierwszego małżeństwa, chcę zostawić im wszystko po sobie. Chcę, ale czy to zrobię?
Nie jestem prawnikiem. W tym względzie jestem praktykiem.
Swoją sytuację przeanalizuj z prawnikiem, notariuszem. Pamiętaj - weryfikuj wiedzę - prawo się zmienia, zmienia się również Twoja sytuacja życiowa.
Mity:
Spisanie testamentu jest drogie.
Nie, możesz to zrobić samodzielnie (koniecznie osobiście i ręcznie z pełną datą, podpisem czytelnym na każdej stronie)
Nie, spisanie testamentu u notariusza kosztuje około 200 -300 zł ( zależy od ilości stron i taksy notarialnej)
I tak wszystko dziedziczy moja żona / mąż.
Nie, jeżeli macie dzieci to one również dziedziczą.
Nie, jeżeli nie posiadacie dzieci to dziedziczą również Twoi rodzice lub Twoje rodzeństwo (jeżeli rodzice już zmarli).
Dziedziczy również dalsza rodzina jeżeli nie posiadacie wspólnych dzieci.
Brak testamentu może spowodować duże kłopoty finansowe dla współmałżonka. Jeżeli rodzina nie zrzeknie się swojej części spadku to trzeba ich części spłacić.
Nie potrzebny mi testament jestem młoda/młody.
Młodzi ludzie często mają męża/ żonę / dzieci warto zadbać o ich bezpieczeństwo. Testament nie służy Tobie lecz Twoim bliskim.
Ja nic nie mam, po co mi testament?
W testamencie zapisać można oszczędności z konta, samochód, książki. Wszystko co posiada wartość majątkową. Pomijam fakt, ze osoby, które mówią, że nic nie mają często mają mieszkanie, ziemię rolną. Spisując testament wyznaczasz osobę, która dziedziczy po Tobie. W polskim prawie nie ma jeszcze możliwości dokonywania szczegółowych zapisów - futro dla mojej koleżanki. Można jednak wskazać komu i co dokładnie chcemy przekazać po śmierci.
Maja mama wszystko zostawi mi po śmierci.
Jeżeli robi to ustnie, to nie ma to mocy prawnej. W przypadku sporządzenia testamentu pozostali spadkobiercy mają prawo do zachowku ( 20% majątku). W przypadku wiedzy, że mogą istnieć nieporozumienia warto sporządzić darowiznę.
Rozmowa o testamencie nie jest w dobrym tonie.
W wielu krajach to właśnie brak testamentu jest w bardzo złym tonie. Świadczy o krótkowzroczności. Wiele osób uważa, że nietaktem jest rozmawianie z osobami starszymi o spadku, testamencie. Zastanówcie się ile znacie osób starszych, które nie mają wykupionego miejsca pochówku, nie mają odłożonych pieniędzy na własny pogrzeb? Ludzie w pewnym wieku mają świadomość, że życie nie trwa wiecznie i potrafią bardzo spokojnie i racjonalnie rozmawiać o sprawach ostatecznych.
Fakty:
Testament musi być spisany.
Ustne rozporządzenie tylko w szczególnych przypadkach traktowane jest jak testament. Co do zasady testament sporządza się pisemnie.
Prawo spadkowe dokładnie określa kto dziedziczy z ustawy.
Dla Ciebie ważne jest: czy Ty wiesz kto dziedziczy? Czy były przeprowadzone sprawy spadkowe? Przykład. Umiera Twoja babcia. Z mocy ustawy dziedziczą po niej jej mąż oraz dzieci ( któreś z Twoich rodziców). Mąż babci ( Twój dziadek) zmarł jednak przed babcią. Nie przeprowadzono sądzie sprawy o nabycie spadku. W chwili obecnej nie ma możliwości dysponowaniem majątkiem po babci do momentu ustalenia, kto i ile odziedziczył po dziadku. Sprawa jest stosunkowo prosta jeżeli dziadek nie miał dzieci ( z innych małżeństw lub poza związku). Warto porządkować sprawy spadkowe szybko.
W testamencie zapisane jest kto dziedziczy.
Tak, możesz do testamentu powołać osoby spoza kręgu dziedziczących ustawowo czyli spoza rodziny.
W testamencie mogę wydziedziczyć osobę z dziedziczenia.
Tak, możesz to zrobić. W testamencie należy podać przyczynę wydziedziczenia. Osoba wydziedziczona może odwołać się w sądzie i żądać prawa do zachowku. Roszczenia uprawnionego z tytułu zachowku przedawniają się z upływem trzech lat od ogłoszenia testamentu.
Dzieci dziedziczą po swoich rodzicach i opiekunach prawnych. Nie dziedziczą z ustawy po ojczymach i macochach (oraz ich rodzinach). Sporządzenie testamentu pozwoli Ci na zabezpieczenie dzieci, które wychowujesz/ wychowywałeś.
Oprócz majątku w postaci aktywów możesz odziedziczyć również pasywa - kredyty i długi.
Przyjęcie testamentu powoduje zobowiązanie spłaty kredytów i długów.
Myśl, działaj i dbaj o bezpieczeństwo swoich bliskich.