Przyjaciel to ktoś więcej niż znajomy. Znajomych możemy mieć wielu: sąsiadów, kolegów i ludzi, których okazyjnie spotykamy. Natomiast prawdziwa przyjaźń wymaga czasu, sił i zaangażowania emocjonalnego. To zaszczyt być czyimś przyjacielem. Przyjaźń przysparza korzyści, ale też nakłada pewne obowiązki.
Konieczna jest wymiana myśli. Czasami wynika ona z potrzeby chwili. Gdy któraś z nas ma kłopoty, dzwonimy do siebie raz lub dwa razy w tygodniu. To wielka ulga wiedzieć, że jest ktoś, kto cię chętnie wysłucha. Odległość wcale nie musi przeszkadzać w utrzymywaniu przyjaźni. Gerda i Helga mieszkają tysiące kilometrów od siebie, a mimo to są przyjaciółkami już ponad 35 lat. „Regularnie do siebie piszemy o swych przeżyciach i najskrytszych uczuciach, czy to radosnych, czy smutnych" - mówi Gerda. „Ogromnie się cieszę, gdy przychodzi poczta od Helgi. Po prostu nadajemy na tych samych falach".
Lojalność jest niezbędna w uczuciu jakim jest przyjaźń . Jeden jedyny akt nielojalności może zniszczyć długoletnie więzi. Przyjaciele zwykle doradzają sobie nawet w poufnych sprawach. Szczerze ze sobą rozmawiają, nie bojąc się, że ktoś ich zlekceważy lub zawiedzie okazane zaufanie. Skoro przyjaciele mają wpływ na nasz sposób myślenia, nasze uczucia i zachowanie, ważne jest, żebyśmy utrzymywali przyjaźń z ludźmi żyjącymi tak jak my. Staraj się na przykład pielęgnować przyjaźń z tymi, którzy podzielają twoje wierzenia, poglądy na moralność oraz kryteria dobra i zła. Dzięki takim przyjaciołom łatwiej osiągniesz zamierzone cele. Poza tym dlaczego miałoby ci zależeć na bliskich kontaktach z kimś, kto kieruje się odmiennymi zasadami i normami moralnymi?
Wiersz opowiada o przyjaźni, stwarzaniu i rzeźbach