Gazety są naszym głównym źródłem informacji. Dzięki nim możemy szybko zorientować się co dzieje się na świecie. Jednak czy możemy być pewni że są one pisane rzetelnie?

Data dodania: 2010-02-06

Wyświetleń: 1742

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Jakie jest nasze zdanie na temat gazet? Czy lubicie je czytać? Ciekawa jestem jak wiele tytułów może podać z głowy. Mi przychodzi na myśl od razu kilka. Są to Wyborcza, Rzeczpospolita, Dziennik oraz Fakt. Tej ostatniej to raczej nie nazwiemy gazetą ale tabloidem, jednak musi być zapotrzebowanie w społeczeństwie na tego typu dzienniki, bo nie utrzymałaby się na tak wysokiej pozycji wśród najchętniej kupowanych. Każdy rodzaj gazet ma swoje oddane grono czytelników. Mniejsza o to, jakim typem gazet są te, które wymieniłam. Jedno jest pewne SĄ CZYTANE a przynajmniej kupowane.

Tak naprawdę interesuje mnie co powinno być głównym celem gazety. Chyba powinno być to informowanie społeczeństwa o zależnościach politycznych, ekonomicznych i gospodarczych w kraju i pomiędzy krajem a resztą świata. Takie jest to piękne założenie, podczas gdy gazety coraz częściej tracą swoją niezawisłość i stają się miejscem prania brudów pomiędzy partiami. Co gorsze tracą apolityczność, w gazetach zaczynają się powoli tłumaczenia polityczne. Zamiast bezstronnych, rzeczowych tekstów pozwalających na samodzielne wyrobienie sobie zdania o opisywanych faktach, dostajemy artykuły podszyte ukrytą treścią. Przez takie działania my jako opinia publiczna tracimy niezależność swoich sądów.

W przyszłości na pewno uda nam się zmienić ten stan rzeczy. Jednak potrzebne będą również zmiany w redakcjach gazet. Rządy w dyrekcjach gazet powinny objąć ludzie niezależni, nieuwikłani w zależności polityczne.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena