Patrząc na zimową i mroźną pogodę za oknem, na sam widok robi się chłodniej. W dzienniku telewizyjnym poinformowano o spadku temperatury do -30 stopni Celsiusza. Temperatura w mieszkaniu spadła i samo centralne ogrzewanie, nie jest w stanie utrzymać odpowiedniej temperatury.

Data dodania: 2010-01-28

Wyświetleń: 1881

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Ci ludzie, którzy wcześniej zabezpieczyli się od takiej sytuacji, posiadają alternatywne źródła ogrzewania, tym którzy o tym nie pomyśleli pozostaje tylko ciepła pierzyna. Za alternatywne źródło ciepła możemy uznać np. grzejniki olejowe, elektryczne, gazowe, promienniki, farelki itp.

Grzejniki elektryczne posiadają termostat, dzięki któremu w pomieszczeniu utrzymywana jest zadana temperatura. Zakres temperatury jaką posiadają grzejniki elektryczne to od 5°C do 30°C. Najprostsze termostaty, bimetaliczne, pozwalają utrzymać temperaturę w pomieszczeniu z dokładnością 2-3°C. Wyróżniamy jeszcze termostaty cieczowe, które są dokładniejsze, jednak największym komfortem odznaczają się termostaty elektroniczne.


Grzejniki elektryczne mają wiele zalet. Są łatwe w montażu, szybko nagrzewają pomieszczenia (poza olejowymi i marmurowymi), są bezpieczne i proste w obsłudze. Posiadają sprawność sięgającą prawie 100%. Niemal cała dostarczana energia elektryczna zamieniana jest w ciepło. Również koszt samych urządzeń nie jest zbyt wysoki. W znacznym stopniu powyższe zalety rekompensują główną wadę ogrzewania elektrycznego, jaką są wysokie koszty eksploatacyjne.
Nośnikiem ciepła w grzejniku olejowym jest wypełniający jego wnętrze olej, w nim zatopiona jest grzałka elektryczna. Olej dość dobrze akumuluje ciepło, ale czas wystudzania grzejnika zależy m.in. od jego budowy. Wolniej wychładzają się grzejniki żeberkowe, gdyż znajduje się w nich więcej oleju.

Tutaj również do regulacji temperatury służy termostat. Wyłączy on urządzenie po osiągnięciu zadanej temperatury, a gdy olej się wystudzi - włączy je ponownie. Znaczącą wadą grzejników olejowych żeberkowych i niektórych płytowych jest to, że ich powierzchnia mocno się nagrzewa, co może skutkować oparzeniem.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena