Zakopane jest zimową stolicą Polski. Jest historycznym miastem o bogatej historii i równie ciekawej architekturze. Wzdłuż głównej ulicy Zakopanego jest wiele ciekawych budynków.

Data dodania: 2010-01-24

Wyświetleń: 2405

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

Zakopane prawa miejskie uzyskało ostatecznie w roku 1933. Jak można się domyślić Zakopane posiada starówkę, jest nią najstarsza ulica czyli Kościeliska. „Starówka Zakopiańska” położona jest wzdłuż potoku Cicha Woda. Przy ul. Kościeliskiej znajdują się również ważniejsze zabytki Zakopanego.

W połowie XIX wieku przy ul. Kościeliskiej wybudowano drewniany kościół. Wtedy ulica nabrała charakteru centrum wsi. Kościół stoi po dziś dzień, jest nazywany Starym Kościółkiem i jest jednym z najważniejszych zabytków Zakopanego. Niedługo po nabraniu charakteru centrum wsi przy ulicy Kościeliskiej zaczęły pojawiać się inne budynki. I tak powstawały sklepy, karczmy, targowisko itp. Ulica ucierpiała podczas okupacji kiedy to postanowiono wyburzyć niektóre obiekty, w tym nawet i ważnych historycznie. Zmniejszono również obszar cmentarza zasłużonych na Pęksowym Brzyzku. Do dzisiejszego dnia na ul. Kościeliskiej nie ma zwartej zabudowy.

Zakopane posiada wiele zabytków wartych obejrzenia. Wspomniany „Stary Kościółek” pod wezwaniem Matki Bożej Częstochowskiej i Św. Klemensa. Cmentarz „Pęksów Brzyzek” założony przez ks. Józefa Stolarczyka ok. 1850. Domy takie jak Willa Koliba pierwszy drewniany dom, zaprojektowany w stylu zakopiańskim przez Stanisława Witkiewicza. Znajduje się w nim Muzeum Stylu Zakopiańskiego. „Willa Cicha” rozbudowana z istniejącej od 1880 r. chałupy rodziny Gąsieniców Sobczaków dla rodziny Kłosowskich. „Willa Orla” rozbudowana z istniejącej od 1864 r. chałupy Macieja Jaciny, od 1896 r. należała do Wojciecha Krzeptowskiego – brata Sabały.

Licencja: Creative Commons
2 Ocena