W wyborze odpowiedniego sposobu oszczędzania, warto przyjrzeć się, co umożliwia konto oszczędnościowe.
Konto oszczędnościowe jest to sposób na oszczędzanie pieniędzy w banku. Oprocentowanie jest zwykle wyższe niż na lokacie a dostępność do pieniędzy większa.
Konto oszczędnościowe jest to konto osobiste, które można otworzyć w banku niezależnie od posiadania ROR-u, czyli rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego. ROR wykorzystuje się do bieżących rozliczeń np. opłat za mieszkanie, płatności za zakupy, konto oszczędnościowe powinno dać nam to, czego ROR nie może, czyli większy zysk.
Korzyści
Oprocentowanie
Z nazwy wynika, że na takim koncie powinniśmy oszczędzać. Pieniądze powinny dać zysk dzięki wyższemu oprocentowaniu niż na lokacie. Okresy, w jakich banki naliczają odsetki są różne, i zaczynają się od 1 dnia.
Po określonym czasie kapitalizacji odsetek, np. dniu, tygodniu, miesiącu itd., można ustanowić zlecenie przekazujące pewną kwotę (np. odsetki) na inny rachunek.
Elastyczność
W porównaniu jednak z tradycyjną lokatą mamy łatwiejszy dostęp do pieniędzy bez dodatkowy warunków. Nie ma konieczności czekania aż lokata „zapadnie", aby wpłacić zyski lub ulokowane pieniądze.
Wartym sprawdzenia udogodnieniem jest możliwość korzystania z różnych sposobów kontaktu z bankiem i obsługi konta oszczędnościowego przez np. Internet, telefon czy dostępność oddziałów i bankomatów.
Elastyczne konto oszczędnościowe powinno umożliwiać wpłaty pieniędzy przez wpłatomat, czyli urządzenie, które pomoże zasilić nasze konto. Wpłata odbywa się bez konieczności wizyty w oddziale banku w godzinach pracy i stania w kolejce.
Do konta oszczędnościowego można zamówić kartę, może to ułatwić np. wpłacanie pieniędzy lub korzystanie z już naliczonych odsetek. Ułatwi to także, np. płatności na wycieczce, na, którą oszczędziliśmy pieniądze.
Płynność pieniędzy
Aby usprawnić przepływy pomiędzy otworzonym kontem oszczędnościowym a ROR-em można otworzyć oba rachunki w tym samym banku.
Ważne
Należy sprawdzić zasady wypłat z konta oszczędnościowego, jakie obowiązują w danym banku. Rozwiązania są różne, choć, najczęściej określa się to w cyklu miesięcznym. Czyli za kolejną wypłatę np. drugą bank naliczy opłatę.
Warto zwrócić uwagę także na inne opłaty, (np. opłata za wypłatę pieniędzy z konta, opłata za przelewy czy za wydanie karty.
Warto wiedzieć
Konto oszczędnościowe umożliwia posiadaczowi stosunkowo łatwy i szybki dostęp do deponowanych na nim środków. Ułatwia celowe oszczędzanie w krótkim terminie, choć może też być wygodną formą oszczędzania długoterminowego (emerytura!). Nie zastąpi jednak innych form oszczędzania i inwestowania, które umożliwiają wyższy zysk z ulokowania pieniędzy. Konto oszczędnościowe może być, więc ich dobrym uzupełnieniem.
Zakładając konto oszczędnościowe warto rozważyć wszystkie za i przeciw zanim powierzy się swoje pieniądza danej instytucji i pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa.
Źródło: PulsPieniadza.pl